Jr. NBA 2023: Žďár ve čtvrtek hostí Konferenční finále

Basketbal základní škol čeká jeden z vrcholů sezony. Konferenční finále projektu Junior NBA, jenž ztotožňuje každou školu s jedním družstvem nejlepší ligy světa, bude hostit Žďár nad Sázavou. Ve čtvrtek 30. listopadu bude osm škol bojovat ve dvou halách systémem play-off o dvě postupová místa do Finále Jr. NBA, které se 6. a 7. prosince uskuteční v pražské Sportovní hale na Královce.

Příznivce žďárského basketbalu může těšit, že BK Vlci dostali možnost uspořádat jedno z Konferenčních finále, na němž se představí hned dvě místní školy – ZŠ Švermova a ZŠ Palachova. „Vedle postupu dvou žďárských škol, je i udělení pořadatelství, jednoho ze dvou celorepublikových konferenčních finále, oceněním pro basketbalový klub. Pořádající agentura Sport Invest a Česká Basketbalová Federace svými kroky oceňují spolehlivost, se kterou proběhla organizace turnajů Jr. NBA v minulých letech a využívají zkušeností organizačního týmu klubu s pořádáním velkých turnajů,“ těší místopředsedu klubu Romana Bednáře, který má celý turnaj na starosti.

Letošní ročník Jr. NBA se rozběhl na konci května kvalifikací o postup do základní části. Z více jak 100 škol z celé ČR se letos poprvé do hlavní části soutěže probojovaly hned dvě žďárské školy - ZŠ Švermova a ZŠ Palachova. „Holky a kluci z 6. a 5 tříd těchto škol nakonec dokázali vybojovat i postup ze základní části do Play off Junior NBA a jejich cesta tak pokračuje. To je obrovský úspěch, který nepřišel úplně náhodou. Na obou dvou školách dlouhodobě běží sportovní kroužky organizované žďárským basketbalovým klubem. (viz zde) a právě děti z těchto sportovních kroužků pak tvoří základ basketbalových přípravek a minižákovských týmů Vlčat,“ upřesňuje Roman Bednář. 

V dosavadních měřeních dominoval tým ZŠ Švermova, který ve všech utkáních zvítězil výrazným rozdílem a zajistil si postup z prvního místa. „Na úspěchu a postupu týmu, který hrál za Pheonix Suns, se podílelo hned 22 kluků a holek, kteří byli v nominaci a postupně se v jednotlivých utkáních střídali. Byl to z jejich strany opravdu vybojovaný týmový úspěch a postup,“ vyzdvihuje Bednář.

O druhé místo pak bojoval tým ZŠ Palachova, který hrál jako NBA tým Sacramento Kings. „Králové a Královny z Palachovky si nakonec přímý postup z druhého místa zajistili po několika velmi těsných vítězstvích. Velkou měrou se na postupu podílely především holky z minižákovských týmů ždárského basketbalového klubu. V Konferenčním finále budou nasazeni jako číslo 5,“ říká Roman Bednář.

Ostře sledované čtvrtfinálové zápasy žďárských týmů se odehrají v 9 hodin. ZŠ Švermova bude bojovat v klubové hale na Stalingradě (hřiště 1) s Lanžhotem neboli Portlandem Trail Blazers. ZŠ Palachova bude mít za domácí stánek sportovní halu na Bouchalkách (hřiště 2), kde vyzve San Antonio Spurs z Pardubic. Týmy, které svá čtvrtfinále prohrají, přijdou o možnost postupu, ale čekají je ještě zápasy o umístění na Bouchalkách. Duely o všechno se pak odehrají na klubové hale od 12:30 a 14:00. Na samotné finále dvou nejlepších škol ve Žďáře nedojde, protože si finalisté zajistí postupové vstupenky do pražské Královky, kam z celé republiky projde pouze osm družstev. 

Program:

Autor: Jiří Bubák

Přijďte fandit, oslovte své učitele a nadchněte své spolužáky Jr. NBA!