Jr. NBA 2023 hned 2x pro Vlčata ze Žďáru

Další ročník Jr. NBA se rozběhl na konci května. Soutěž pro holky a kluky z prvního stupně základních škol je rok od roku populárnější a i letos se do její kvalifikační částí přihlásila téměř stovka škol z celé republiky. Dvě žďárské školy (ZŠ Palachova a ZŠ Švermova) musely trochu netradičně vyrazit na kvalifikační turnaj do Pardubic.  Zde si obě školy vybojovaly účast v základní části soutěže, která proběhne na podzim. Je to tak již 5 rok po sobě, kdy se holky a kluci z našeho klubu do této soutěže kvalifikovali a účastní se jí. Letos poprvé budou v hlavní části soutěže startovat hned dvě žďárské školy, ne náhodou dvě na kterých dlouhodobě běží sportovní kroužky organizované žďárským basketbalovým klubem.

V Pardubicích to tak byl trochu hned na úvod trochu bratrovražedný boj, kdy hned v prvním utkání nastoupily ZŠ Palachova a ZŠ Švermova proti sobě a jak se později ukázalo rozdaly si to 1. místo. Holky a kluci se samozřejmě znají, motivace (i nervozita) byly velké a na hřišti to bylo znát. Švermova byla většinu času o pár bodu ve vedení, ale rozhodnuto nebylo až do samého konce. Ještě 6 vteřin před koncem vedla Švermova o 3 body. Pak ale Zdenda vypustil dobře mířenou střelu z půlky, která s klaksonem propadla obroučkou. NBA Buzzer jak z highlightu.. wow.....Chvíli se čekalo na rozhodnutí rozhodčích, které situaci očividně zaskočila …. Střela platí, ale za 2 body (pravidla minibasketbalu) a Švermova tak zvítězila od bod. Na úvod pěkné drama. Zdenda má minimálně "Shot of the day"...

ZŠ Švermova  vs.  ZŠ Palachova
36   :   35    (24:18)

V druhém utkání nastoupila ZŠ Palachova proti ZS Sezemice (Pardubice). Holky a kluci z Palachovky byli slušně rozjetí z prvního utkání a hned od úvodu soupeře přehrávali. Utkání ovládli ve stylu „start-cíl“ a svůj prostor na hřišti dostali rovnoměrně všichni žáci ZŠ Palachova.

ZŠ Palachova vs. ZŠ Sezemice
 42  :  20   (24:4)

V dalším utkání turnaje porazili holky a kluci ze Švermovky vcelku jednoznačně tým z Přelouče. Hlavně v prvním poločase se dokázali všichni soustředit na obranu a i proto v první půli nedal soupeř ani koš. I druhá půle byla povedená a vítězství bylo zcela zasloužené.

ZŠ Švermova vs. ZŠ Přelouč
44  :   4   (24:0)

Před třetím utkání, ke kterému kluci a holky nastoupili bylo jasné, že postup do základní části Jr. NBA máme v kapse a tak jsme se dohodli, že se každý bude snažit využít čas na hřišti ke svému zlepšení v obraně, v útoku i ve spolupráci s ostatními. To se klukům a holkám podařilo a tak kromě vítězství každý získal zase trošku toho potřebného sebevědomí a nebo aspoň zkušenost pro budoucnost.

ZŠ Švermova vs. ZŠ Sezemice
42   :   16   ( 18:6)

Poslední utkání dne sehrály ZŠ Palachova a ZŠ Sezemice z Pardubic. Především na začátku utkání byla předváděná hra od holek a kluků dosti nesoustředěná a chvíli trvalo, než se rozehráli. Od závěru 1. čtvrtiny už byl průběh vcelku jednoznačný. Na hřišti vládli tři králové z Palachovky (Ája, Any a Zdenda) a utkání směřovalo k přesvědčivému vítězství ZŠ Palachova.

ZŠ Palachova vs. ZŠ Přelouč
30 :  14  (18:10)

Kvalifikační turnaj Jr. NBA skončil pro obě žďárské školy velmi pozitivně. Rozdělily si mezi sebe první a druhé místo, a hlavně postup do podzimní hlavní časti Jr. NBA. Holky i kluci se tak mohou v novém školním roce těšit na další turnaje v rámci Jr. NBA a současně také na dresy NBA, které obdrží každý účastnický tým.