Ženy – hopsa nehejsa z Brandýsa a prolomené prokletí třetích čtvrtin

Ženy: 2. liga žen - 2022/23
Po měsíční zápasové abstinenci čekala žďárské ženy dvě utkání – páteční dohrávka 16. kola na venkovní palubovce Brandýsa a sobotní klání na domácí palubovce proti Ostravě.

BK BRANDÝS NAD LABEM – BK VLČICE ŽĎÁR 90:58 (29:12, 50:29, 70:47)
Do Brandýsa nad Labem jsme v pátek odpoledne po odbyté pracovní době odcestovaly pouze v sedmi hráčkách, i kvůli omluvenkám na poslední chvíli. Že nepůjde o lehkou záležitost, jsme moc dobře věděly, ale k utkání jsme se snažily přistoupit zodpovědně jako vždy.
Již od prvních minut se hrál běhavý a tvrdý basketbal ve velmi vyrovnaném duchu. Můžete si však říct, že skóre tomu absolutně neodpovídá, a budete mít pravdu. Soupeřky měly jednoduše maximálně úspěšnou střeleckou ruku. Zatímco my jsme se na každý koš nadřely, nedařila se nám vůbec střelba z dálky a schytaly jsme mnoho ran, které však nebyly odpískány jako fauly, brandýské hráčky se téměř neminuly. A tento problém nás provázel po zbytek zápasu.
V poločase tak bylo o výsledku rozhodnuto. Na naši obhajobu – ani při velmi nepříznivém vývoji skóre jsme se nevzdaly. Útok byl sice občas vzhledem k rychlým, leč neúspěšným nájezdům divoký, ale v obraně jsme stále tlačily. Nicméně není větší frustrace, když celých 24 vteřin útoku soupeřek bráníte naplno, kde všech pět hráček do toho dává maximum, a pak stejně dostanete koš/“haluz“ ze střední či delší vzdálenosti. I to bohužel k basketbalu patří.
Body: Stočková Věra 15, Pošvicová Monika 14, Jurašek Andrea 13, Kopicová Lucie 9, Kazdová Tereza 4, Kuhnová Barbora 3, Kalábová Anna
Fauly: 19:9
Trestné hody: 7/6 – 18/12
Trojky: 10:2

BK VLČICE ŽĎÁR – BASKET OSTRAVA 83:65 (15:18, 33:41, 63:54)
V sobotu jsme před našimi diváky mohly odčinit páteční prohru. Oproti páteční sestavě nás doplnila ještě LuBl.
Ačkoli nám vzájemná klání s Ostravou normálně svědčí, tentokrát jsme do utkání nevstoupily vůbec dobře. I kvůli chladnému vzduchu v hale jsme se v první čtvrtině nemohly pořádně rozběhnout. Protihráčky tak dostávaly spoustu prostoru a rovněž podobně jako v pátek u Brandýsa byla úspěšnost střelby (nyní Ostravy) především z dálky neskutečně vysoká. To dokazuje fakt, že z celkových osmi trojek jsme sedm z nich dostaly v prvním poločase!
Do druhé poloviny jsme ale vstoupily jako docela jiný tým. A právě týmovou spoluprací jsme začaly osmibodový náskok Ostravanek stahovat. V půlce třetí čtvrtiny se nám díky trojce Móni podařilo vyrovnat na 50:50 a následně přišla neuvěřitelná série – na soupeřky jsme tlačily v obraně a neumožnily jim pod vlastním košem vyhodit. V důsledku toho následně přicházely další a další ztráty, kdy si ostravské hráčky míč ukoply nebo ho špatnou přihrávkou směřovaly do našich rukou.
Na tuto sérii jsme navázaly a pokračovaly v ní poctivou obranou. Protihráčky, pokud se dostaly na útočnou polovinu, byly jako opařené a dříve proměňované střely z dálky jim najednou nepadaly. Nedostávaly se ale ani k zakončení zpod koše. Podařilo se nám tak zvýšit náš náskok až na deset bodů a do konce zápasu jsme ho ještě navýšily až na konečný rozdíl 18 bodů.
V tomto klání jsme divákům a především sobě dokázaly, že ještě stále umíme zdánlivě ztracené utkání otočit v náš prospěch a zaskočit tak kromě soupeře všechny přítomné. Zde je však nutné podotknout (a rovněž brát v potaz), že celou sezónu se bohužel potýkáme s faktem, že proti nám nastupují týmy s hráčkami, které ještě nastupují za mladší kategorie, popřípadě nastupují i ve vyšších soutěžích, jako je o stupeň vyšší 1. liga a nejvyšší ženská soutěž Chance ŽBL (Ženská basketbalová liga). Nelze tak srovnávat naši výkonnost s těmito hráčkami – mají logicky mnohem více nastříleno i naběháno. Navíc samy nemáme juniorskou základnu, z níž bychom náš tým mohly doplňovat. Přesto (a toto utkání s Ostravou je toho důkazem!) se dovedeme s tímto problémem poprat a těmto hráčkám se vyrovnat.

Za předvedený výkon a za skvělou obranu, jež vedla k zásadnímu obratu a k vítězství, moc chválíme všechny hráčky! A do dalších utkání si odnášíme hřejivý pocit, že ještě do starého železa rozhodně nepatříme!
Body: Pošvicová Monika 25, Stočková Věra 13, Kuhnová Barbora 10, Jurašek Andrea 9, Kopicová Lucie 8, Blažejovská Lucie 8, Kazdová Tereza 6, Kalábová Anna 4
Fauly: 13:11
Trestné hody: 12/8 – 7/5
Trojky: 5:8

Poslední klání základní části před play-off nás čekají venku:
10. 3. vs. ŠKO-ENERGO Mladá Boleslav (dohrávka 15. kola)
11. 3. vs. BC Benešov
12. 3. vs. BC Kolín
Půjde o poměrně náročný víkend hned se třemi zápasy, tak na nás myslete a fanděte na dálku!

Autor: Lucie Kopicová

Editor: Tomáš Vejlupek