Muži A s předstihem vyhráli základní část druhé ligy

Muži s předstihem vyhráli základní část druhé ligy

Splnili víkendovou povinnost. Basketbalisté Žďáru vyhráli oba zápasy s týmy ze spodku tabulky a s předstihem si zajistili vítězství po základní části. Do Šumperku a Krnova už mohou jet s čistou hlavou. Kdo by to byl přitom v polovině listopadu řekl, žďárští Vlci byli v té době předposlední s bilancí 1-4 a hráli klíčové zápasy o udržení. Právě ve Valašském Meziříčí a Lipníku odstartovala skvělá šňůra výher, která už nyní čítá 13 zápasů v řadě. „Ovládnout základní část je pěkné, jsme za to rádi. Po dvou vítězstvích nad Podolím to už byl náš cíl, věděli jsme, že sílu máme. Teď už se musíme soustředit na play-off, teprve tam se bude rozhodovat o tom, jestli bude sezona úspěšná, či nikoliv,“ uvědomuje si trenér Petr Šilhart.

Soupeře pro play-off si odhadnout netroufá. „Tabulka je tak zamotaná, že vědět, kdo skončí osmý, je skoro nemožné. Ať už to bude kdokoliv, kvalitu mít bude a při systému vyřazovací části se může stát cokoliv. Stačí jeden krátký výpadek a může být po sezoně. My se teď potřebujeme trochu zaměřit na kondici, sezona může být ještě dlouhá, chceme být připravení,“ říká Šilhart.

Čtvrtfinále i semifinále play-off se hraje s moravskými týmy ze skupiny C na dva zápasy doma a venku na rozdíl ve skóre. Žďár má jistotu, že bude hrát odvetu doma. Pokud by se Vlci dostali až do finále, tři druholigové skupiny se v něm prolnou a Žďár by nastoupil s horším finalistou ze skupiny B na dva vítězné zápasy. První a případný třetí duel by odehráli Vlci doma. Tři vítězové finále postoupí do baráže o první ligu, kde se poperou s 19. týmem první ligy o dvě postupová místa.

ŽĎÁR N. S. – LIPNÍK   84 : 65
Body:
Strážnický 17, Seidler 15, Bubák 10, Růžička 9, Zezula 8, Veselý 6, Kazda 4, Ondráček 4, Vavřínek 4, Vencálek 4, Malec 3. Fauly: 15. Trestné hody: 17/10. Trojky: 8. Po čtvrtinách: 19:14, 48:34, 72:52.

Proti sestupujícímu Lipníku chtěli dát domácí trenéři výraznější šanci hráčům, kteří v poslední době nedostali takovou minutáž, jakou by si představovali. „Před play-off jsme je chtěli dostat do tempa,“ vysvětluje Šilhart.

Vlci šli rychle do vedení, Lipník se ale pod koši bavil, neměl co ztratit a i v sedmi hráčích hrál rychlý basketbal podpořený slušnou střelbou z trojkového oblouku. „Soupeře musím pochválit, bojoval za každé situace a rozhodně si nepřijel jen tak zahrát. Pro výhru jsme museli udělat víc, než jsme čekali. Mrzí mě nevýrazná poslední čtvrtina, kterou jsme o bod prohráli. Diváci by si proti unavenému soupeři zasloužili pohlednější závěr,“ upozornil Petr Šilhart.

ŽĎÁR N. S. – VAL. MEZIŘÍČÍ    82 : 59
Body:
Bubák 20, Malec 12, Ondráček 9, Růžička 9, Seidler 9, Vencálek 9, Strážnický 8, Kazda 4, Veselý 2, Vavřínek, Zezula. Fauly: 15:22. Trestné hody: 20/15 – 10/8. Trojky: 5:7. Po čtvrtinách: 27:13, 44:29, 68:50.

Hosté do Žďáru nepřivezli střelce Janíka a museli se obejít i bez dalšího zraněného pivota. Radost jim neudělal ani výborný začátek Žďáru, který bleskově odskočil na rozdíl 15 bodů. „Vstup do zápasu jsme měli skvělý. Klukům se dařilo, dali pár snadných košů, hezky se na to dívalo,“ těšilo Šilharta.

Valašské Meziříčí od druhé čtvrtiny přitvrdilo v obraně, dění na hřišti se rázem vyrovnalo. „Už jsme nebyli tak důslední, brejky jsme neřešili ideálně. Zbytek zápasu jsme měli pod kontrolou, ale umím si představit, že pod košem budeme mnohem přesnější a důraznější. Důležité ale je, že jsme zápasy zvládli, podobné duely bývají ošidné,“ uzavřel hodnocení Petr Šilhart.

Další výsledky 19. a 20. kola: Podolí – Val. Meziříčí 81:59, Podolí – Lipník 88:63, Karviná - Krnov 81:71, Karviná – Šumperk 96:95, VŠB Ostrava – SA Brno 63:61, VŠB Ostrava – Černá Pole 64:81, Hladnov – SA Brno 75:72, Hladnov - Černá Pole 83:89.