Jr. NBA 2023 a postup dvou žďárských škol

Letošní ročník Jr. NBA se rozběhl na konci května kvalifikací o postup do základní části. Z více jak 100 škol celé ČR se letos poprvé do hlavní části soutěže probojovali hned dvě žďárské školy - ZŠ Švermova a ZŠ Palachova. Holky a kluci z 6. a 5 tříd těchto škol nakonec dokázali vybojovat i postup ze základní části do Play off Junior NBA a jejich cesta tak pokračuje. To je obrovský úspěch, který nepřišel úplně náhodou. Na obou dvou školách, dlouhodobě běží sportovní kroužky organizované žďárským basketbalovým klubem. (viz zde) a právě děti z těchto sportovních kroužků pak tvoří základ basketbalových přípravek a minižákovských týmů Vlčat. 

Ve čtvrtek 12.10. a 19.10. proběhly v klubové hale dva turnaj v Pacifické Divizi Východní Konference. Pět týmů základních škol z Olomouce, Mohelnice a Žďáru spolu sehráli dvoukolově celkem 20 utkání, která měla rozhodnout o postupujících do Play off Jr. NBA 2023. 

V turnaji dominoval tým ZŠ Švermova, který ve všech utkáních zvítězil výrazným rozdílem a zajistil si postup z prvního místa. Na úspěchu a postupu týmu, který hral jak tým NBA Phoenix Suns se podílelo hned 22 kluků a holek, kteří byli v nominaci a postupně se v jednotlivých utkáních střídali. Byl to z jejich strany opravdu vybojovaný týmový úspěch a postup.  

O druhé místo pak bojoval tým ZŠ Palachova, který hral jako NBA tým Sacramento Kings. "Králové a Královny z Palachovky" si nakonec přímý postup z druhého místa zajistil po několika velmi těsných vítězstvích. Velkou měrou se na postupu podílely především holky z minižákovských týmů ždárského basketbalového klubu. 

Oba týmy tak čeká další turnaj - Konferenční finále - tentokrát už ve formátu Play off. Dobrou zprávou je , že se vyřazovací část odehraje také ve Žďáře, opět pod organizační zášťitou žďárského klubu. Finále je na programu 30.11.

Vedle postupu dvou žďárských škol, je i udělení pořadatelství, jednoho ze dvou celorepublikových konferenčních finále, oceněním pro basketbalový klub. Pořádající agentura Sport Invest a Česká Basketbalová Federace svými kroky oceňují spolehlivost, se kterou proběhla organizace turnajů Jr. NBA v minulých letech a využívají zkušeností organizačního týmu klubu s pořádáním velkých turnajů. 

..... Konferenční finále bude i velkou výzvou - pro kluky, holky i organizační tým a trenéry klubu. Jedná se o turnaj celkem 16 školních týmů z nichž postupují pouze 4 týmy. Jde už opravdu do tuhého, další zastávkou je Finále Jr. NBA v SH Královka v Praze v prosinci 2023.  

Do Finále to bude ještě dlouhá cesta. V tuhle chvíli je na místě pogratulovat všem holkám a klukům, kteří vybojovali postup ze základní části a popřát jim, aby si svůj společný úspěch užili, třeba i se spolužáky ve škole. 

Současně patří velký dík i členům organizačního týmu pro turnaje Jr. NBA. Svoje role zvládli výborně a i oni přispěli ke zdárnému průběhu obou turnajů. Díky 

příští turnaj Jr. NBA ve Žďáře - 30.11. 2023 - poznamenejte do kalendáře!!!