Zpátky na basketbalovém hřišti.

Po téměř dvou měsících se mohou holky a kluci - členové našeho klubu, vrátit na basketbalové palubovky a aspoň částečně se tak vrátit k tréninku. I nadále platí spoustu omezení a nařízení, vycházejících s prohlášení vlady v souvislosti s epidemiologickou situací. Níže v textu si můžete přečíst aktuální informace z klubu ve vztahu ke znovuzahájení tréninkovéh procesu a současně také oficiální vyjádření ze strany ČBF. 

Většina týmů našeho klubu zahájí tréninky od čtvrtka 3.12. dle aktuálního rozpisu tréninků v klubovém kalendáři. Rozpis tréninků je odlišný od standardního a zohledňuje především vládní omezení pro výkonnostní sport ve vnitřních prostorách a s nimi spojenou organizaci. Rozpis tréninků bude připravován po dohodě s trenéry klubu vždy na jeden týden dopředu.  

Pro tréninky máme aktuálně k dispozici klubovou halu a čekáme na výstup jednání ředitelů ZŠ se zástupci města o zpřístupnění školních tělocvičen. Doufáme, že zástupci města budou mít stejně vstřícný pohled jako ředitelé ZŠ, kteří se zpřístupněním tělocvičen předběžně souhlasili, a tělocvičny pro tréninky dětí zpřístupní.  

V průběhu čtvrtka a pátku se do tréninku zapojí téměř všechny týmy našeho klubu. Od pondělí 7.12. se k nim přidají i týmy nejmladších minižákyň U11 a dle dostupnosti školních tělocvičen i Přípravka U9. 

Kroužky na ZŠ včetně Basketbalové školičky zatím svoji činnost nezahájí. V rámci klubu doufáme, že to bude možné hned po novém roce. 

Současná vládní nařízení velmi detailně definují co je a není v rámci sportování ve vnitřních prostorách možné. Dle těchto nařízení tedy musíme jako klub dodržet především následující:

  • max. počet dětí a trenérů v hale je 10 osob
  • všichni přítomní musí po celou dobu tréninku používat roušky
  • jednotlivé tréninkové skupiny se nesmí v hale potkat ani míchat 
  • Současně, za dodržení hygienických podmínek máme k dispozici šatny, což je velmi důležité (a mj. to usnadní organizaci tréninkových skupin včetně jejich střídání) 

Podrobnější informace o tréninkovém programu v následujících dnech a týdnech, o organizaci a případných omezeních upřesní hráčkám, hráčům a jejich rodičům trenéři jednotlivých týmů.

Za současného stavu a situace je samozřejmě potřeba vnímat možnost trénovaní jako "dobrovolnou" je především na klukách, holkách a jejich rodičích, jestli se rozhodnou využít této možnosti. Jako klub samozřejmě vyvíjíme maximální úsilí, aby si kluci a holky mohli přijít zasportovat a samozřejmě, aby to bylo bezpečné pro ně i jejich trenéry. V tomto směru respektujeme každé rozhodnutí být či nebýt na tréninku přítomen. 


níže si můžete přečíst aktuální oficiální text STK ČBF k aktuálí situaci s doporučením pro kluby ČBF

Česko ve čtvrtek přechází v systému PES do 3. stupně. Částečně se tak uvolňuje i amatérské sportování ve vnitřních prostorách. Podle nařízení vlády ČR je nutné v takovém případě omezit množství osob na deset a zároveň mít po celou dobu pobytu v prostorách sportoviště nasazenou roušku. Podle toho nařízení by tedy basketbalové tréninky byly možné, ale za dodržení přísných opatření.

Je zřejmé, že za současně nastavených pravidel není basketbalový trénink v hale příjemný ani efektivní. Proti pravidelnému sportování s nasazenou rouškou se postavil i šéflékař Českého olympijského výboru Jiří Neumann. Nošení roušky podle něj může kromě výkonu mít vliv i na smyslové vnímání. Pokud se někdo přeci jen rozhodne za těchto podmínek obnovit tréninky, měl by při jejich skladbě a náročnosti dbát na složitost situace.

Velké sportovní svazy ve spolupráci s ČUS a NSA proto apelují na vládu ČR a odpovědná ministerstva, aby opatření pro sport zvážila. „Stejně jako Národní sportovní agentura vnímáme používání roušek jako problematickou povinnost. Je to určitě složitě představitelná komplikace. Obáváme se toho, že běhání a sportování s rouškou ve vnitřních prostorech je zdravotním rizikem - zejména u dětí, které se budou neustále zadýchávat. A těm, co nosí brýle, se budou neustále zamlžovat, takže hrozí i zranění,“ řekl předseda ČUS i ČBF Miroslav Jansta.

CZ BASKETBALL připravuje rozsáhlý materiál, který po rozvolnění opatření pomůže klubům a trenérům s řízeným návratem basketbalistů a basketbalistek po dlouhé pauze.