Ženy i muži vyhlíží sobotní play-off. Zaskočí favority?

Sedmí proti druhým. První dubnová sobota nabídne hned dvě utkání play-off. Ženy i muži Žďáru prošli do čtvrtfinále ze sedmých pozic, z nichž se pokusí zaskočit suverénní Brandýs nad Labem (ženy hrají od 15 hodin na 2. ZŠ) a brněnská Černá Pole (muži nastoupí v 18 hodin na Bouchalkách).

Při pohledu na vzájemné výsledky by postup Vlků byl v obou kategoriích povedeným aprílovým žertíkem. „Je to play-off, stát se může všechno. Jde o specifický dvojduel, v němž rozhoduje momentální forma hráčů a hráček, které mají trenéři k dispozici. Konečný výsledek je až po osmi čtvrtinách, takže krátkodobý výpadek může celé čtvrtfinále rozhodnout,“ shodují se trenéři Věra Stočková a Petr Šilhart.

Pokud by se opakovaly výsledky ze základní části, muži by prohráli 155:208, ženy 104:141. „Moc lichotivě se na to nedívá, ale je to asi reálný obrázek rozložení sil v základní části,“ shodují se.

Vlčí výzva: Fanoušci, zaplňte haly v bílém!

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF MUŽŮ

Vlci Žďár (7. místo, 10 výher/12 porážek) - Slovan MACH1NES Černá Pole Brno (2. místo, 17/5)
18 hodin, Sportovní hala na Bouchalkách

Vzájemné zápasy v sezoně:
Vlci - Černá Pole  68:86
Černá Pole - Vlci  122:87

Muže čeká střet generací

Základní část zakončili muži neslavně. Právě v Černých Polích inkasovali ve 2. lize málo vídaných 122 bodů. „Byl to ofenzivní zápas, v němž nám už o nic nešlo. Naši junioři měli před sebou klíčová utkání v boji o postup do extraligové baráže, proto jsme po konzultaci s jejich trenéry nechali část kluků doma. Na druhou stranu se z toho musíme poučit, pokud dáme velezkušenému soupeři prostor, může to o víkendu dopadnout neslavně,“ uvědomuje si Šilhart.

Po velikonočních svátcích se mužům vyprázdnila marodka. „Až na dlouhodobě zraněného Šindeláře a nemocného Berana bychom měli být kompletní. Ondráček měl zlomený nos, uvidíme, co zvládne. Junioři už mají extraligovou baráž jistou, tentokrát by to mělo být jiné střetnutí. Přál bych si, aby přišlo hodně diváků a našemu mladému družstvu vytvořilo atmosféru, která ho nenechá vydechnout. A jak už je tradicí, přijďte nás na play-off povzbudit v bílých barvách,“ vyzívá kouč Šilhart.

Co od Černých Polí čekat? Tým je tvořen staršími třicátníky a je povětšinou složený z bývalých prvoligových hráčů, z nichž vyčnívá český ex-streetballový reprezentant Roman Zachrla. „Umí vzít odpovědnost na sebe. Ale není to jen o něm. Mají osm vysokých chlapů a každý umí dát 20 bodů na zápas. Ne nadarmo jsou nejofenzivnějším týmem ligy. Průměrně dávají 89,3 bodu. Letos družstvo omladili o tři kluky, kteří velmi dobře zapadli a jsou důležitými články sestavy,“ přibližuje Šilhart. Jihomoravané se loni potkali s Vlky rovněž ve čtvrtfinále a po drtivém výsledku 120:188 je vyřadili. V play-off nakonec došli až do finále, kde jen těsně podlehli dnes už prvoligovému Radotínu.

Ještě tři roky zpátky přitom vypadala soupiska Žďáru stejně. Letos už se pravidelně stává, že mají Vlci na palubovce hráče s věkovým průměrem pod 18 let. Jak dopadne střet dvou odlišných generací se můžete přijít sami přesvědčit. Úvodní rozskok je na Bouchalkách na programu v 18:00.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF ŽEN

Vlčice Žďár (7. místo, 4 výhry/12 porážek) - BK Brandýs nad Labem (2. místo, 13/3)
15 hodin, Hala ZŠ Komenského

Vzájemné zápasy v sezoně:
Brandýs - Vlčice  71:50
Vlčice - Brandýs  54:70

Monika Pošvicová při střelbě tresných hodů. 

Ženy chtějí navázat na poslední výkony

O senzaci se od 15 hodin pokusí v domácí hale 2. ZŠ i ženy, které letos neprožívaly povedený ročník. Na jejich kontě svítila až do 24. února jediná výhra. Poslední tři duely však vyhrály a posunuly se z 9. na 7. příčku. „Víme, že sezona byla z naší strany dlouho špatná. Celou dobu jsme se pohybovaly na chvostu tabulky, až teď v Ostravě jsme hrály týmovou hru, kterou jsme chtěly dlouhodobě předvádět. Doufám, že si kolektivní pojetí a zdravé nabuzení přeneseme i do play-off,“ přeje si nejlepší střelkyně týmu Monika Pošvicová.

A jak sama přiznává, Brandýs nad Labem není pro Vlčice oblíbeným protivníkem nejen po basketbalové stránce. „Mezi sebou se moc nemusíme a občas dochází k věcem, co na hřiště nepatří. Na druhou stranu jsme s nimi schopné hrát vyrovnaně, takže se musíme držet a soustředit se jen na basket.“ Přednosti soupeřek vidí Pošvicová v solidní střelbě trojek a větší síle v podkošovém prostoru. 

Autor: Jiří Bubák