Rozhodnutí STK: Junioři Žďáru jsou extraligoví!

Třídenní kvalifikace o dvě postupová místa do extraligy juniorů skončila s nejasným závěrem. Po středečním rozhodnutí Sportovně-technické komise České basketbalové federace je po dalších třech dnech výrazně jasněji (zaměrně nepíšeme definitivně rozhodnuto). VLCI ŽĎÁR NAD SÁZAVOU a Sluneta Ústí nad Labem POSTUPUJÍ DO EXTRALIGY!!! Na hráče GBA Sojky Pelhřimov, jejichž barvy hájí i žďárský Ondřej Coufal, zbylo přes tři výhry v turnaji až 3. místo. 

Celý kvalifikační zádrhel se motal okolo pátečního utkání Sojek se Slunetou. V zápise o utkání uvedly Sojky větší počet cizinců, než dovoluje soutěžní řád ČBF. Větší počet jich i nastoupil. Řešilo se tedy, zda za zkontumované utkání obdrží Sojky 0 bodů nebo 1 bod. STK se přiklonila k variantě kontumace s 0 body.

"Ze zápisu o utkání v basketbalu kvalifikace juniorů č.2 U19 bylo zjištěno, že družstvo GBA Sojky Pelhřimov uvedlo na zápis o utkání sedm zahraničních hráčů, čímž porušilo čl. 1.5. rozpisu kvalifikace o účast v extraligách juniorů, juniorek, kadetů a kadetek v sezoně 2024/2025. Na základě této skutečnosti STK ČBF rozhodla o kontumaci ve prospěch hostujícího družstva," stojí v dopise STK ČBF, kde je dále vysvětleno: "Při svém rozhodování vycházela STK ČBF ze znění čl. 29 Soutěžního řádu basketbalu a o výsledku rozhodla podle čl. 39, odst. 1, písm. n) SŘB. Proti tomuto rozhodnutí se lze do 15 dnů odvolat."

Pro žďárský basketbal se jedná o mimořádný úspěch, pod nějž se podepsali všichni hráči ročníku 2006 a mladší. Zapomenout nesmíme ani na ročník 2005 a zejména pak na trenérský triumvirát Jan Danko, Radovan Beneš a Radim Topinka. Nejvyšší soutěž juniorů (nejstarší mládežnickou soutěž v ČR) hrál Žďár naposledy v sezoně 2002/2003, kdy tým Jaroslava Sedláka (Bubák, Vencálek, Nekovář, D. Havlík, R. Havlík, Fiksa, Zezula, Antálek, R. Kalců, Pařízek a další) obsadil konečné 11. místo. Od té doby se přes 20 let v extralize žádný žďárský tým neobjevil! 

Velká gratulace

Definivu Extraligy budeme v klubu mít buď za 15 dní, kdy vyprší i lhůta pro případné odvolání ze strany GBA Sojky Pelhřimov.  V případě odvolání pak budeme čekat déle.  Výbor BK Žďár

Autor: Jiří Bubák