Reprezentace, výběry, dorostenecké extraligy… Klubová mládež přitahuje pozornost

Basketbalový klub Vlci Žďár nad Sázavou měl v posledních měsících roku 2022 hned několik důvodů k radosti. Našim fanouškům je budeme v několika nadcházejících článcích postupně poodkrývat. Sledujte náš web, facebook a NOVĚ i Instagram!

Bez hráčů a jejich přístupu k tréninku bychom jako klub fungovat nemohli. Úvodní text proto jednoznačně patří úspěšným hráčům, kteří nastupují v extraligách či mají přesah od regionálních výběrů až po širší reprezentace.

JUNIOŘI U19
Mezi extraligovými juniory má klubový trenér Jan Danko své úspěšné odchovance. Zbyněk Strážnický působí v NH Ostrava a Šimon Polívka je základním stavebním kamenem Tygrů Brno, odkud už jezdí na srazy reprezentace U18. Oba můžete vidět s Vlkem na hrudi, v jejich premiérové sezoně mezi dospělými nosí dres druholigového Žďáru.

KADETI U17
O žďárské ligové hráče Jana Danka je v posledních letech v extralize pravidelně zájem. Do nejvyšší české soutěže buď přestoupili nebo odešli na hostování a v týmech patří k lídrům.

Od listopadu jsou klíčovými postavami BC Vysočina Jakub Jaroš a Jan Jeřábek. O prvním lednovém víkendu si odbyl premiéru ve stejném klubu i František Beran. Akademii GBA v Jindřichově Hradci před sezonou posílil Ondřej Coufal. V Pardubicích už delší dobu nastupují Matěj Danko a Marek Stejskal. Zároveň jsou spojeni s Vlky, kde nastupují v lize juniorů.

ŽÁCI U15
Pod koši nepřehlédnutelný je ve žďárském ligovém týmu trenéra Tomáše Roseckého Pavel Krčmář. Jeho výška a dovednosti zaujaly reprezentačního trenéra a Pavel se v listopadu objevil na repre srazu v Prostějově. V silné konkurenci hráčů získával velmi důležité zkušenosti v konfrontaci s nejlepšími kluky z Moravy.

Pro Pavla to nebyla jediná akce tohoto druhu. Hned dvakrát se zúčastnil turnajů CEYBL (Central Europe Youth Basketball League) s týmem Pardubic.

Před Vánoci absolvoval tréninkový pobyt od CZ.Academy – basketbalové akademie ČBF se sídlem v Praze. Šlo o sraz cca 10 hráčů ročníku 2008, kteří se jeví zajímavě a pod vedením špičkových trenérů se učí dalším dovednostem. „Hlavní trenér Lukáš Pivoda, jenž mimochodem vede i českou dvacítku, si zve kluky na doporučení reprezentačních trenérů. Chce se s nimi seznámit, vidět je v akci na ploše s tím, že několika z nich na základě tohoto tréninkového pobytu a případných dalších následně nabídne možnost zapojení se do akademie od příštího roku. Pravidelně takto berou 3 až 4 hráče. Program v akademii je až čtyřletý,“ vysvětluje Roman Bednář a dodává: „Pro Pavla by to měla být především zkušenost, konfrontace a motivace do dalšího trénování. Letos začíná být jedním z lídrů týmu U15 a v příští sezoně by měl být oporou kadetů.“

Na rozhovor s Pavlem se můžete těšit v příštích dnech.

ŽÁKYNĚ U14 
Vanessa Jurašek
a Mia Špačková se zúčastnily se společným výběrem Jižních Čech a Vysočiny turnaje regionálních výběrů ČBF v Hradci Králové. S nimi na palubovce neměla chybět ani Zuzka Jarošová, zdravotní problémy ale její cestu zhatily.

Tým skončil na 5. místě, o to potěšitelnější je fakt, že Vanessu, která výběr táhla, zařadili do All Stars turnaje. Mia sbírala v konkurenci hráček potřebné zkušenosti a rychle zapadla do rotace. 

ŽÁCI U14
Obdobný turnaj absolvovali i kluci U14 v Brandýse nad Labem, kde obsadili 7. místo. Vlky reprezentovali Matěj Rosecký a Jan Vilda. „Matěj patřil v průběhu turnaje k oporám týmu. Svou hrou a přehledem pomáhal družstvo vést. Honza sbíral v konfrontaci se šikovnými hráči minuty a zkušenosti, které mu pomohou do dalšího tréninku a získávání potřebného sebevědomí,“ prozradil šéftrenér mládeže Roman Bednář, který u výběru působí jako asistent trenéra.

Autor: Jiří Bubák, Roman Bednář