Oslabení muži vypadli z poháru, v lize poprvé vyhráli

Tři venkovní zápasy ve čtyřech dnech mají za sebou žďárští muži. Ve čtvrtek hladce padli v Třebíči, v 1. kole Českého poháru inkasovali příděl 87:51 a se soutěží se rozloučili. V sobotu nešťastně padli i potřetí v sezoně o 4 body – tentokrát v Hladnově. Ale nedělní mač s ostravskou Slávií zvládli a zapsali první výhru v sezoně.

„Sestavu jsme lepili jak se dalo. Kdo mohl, jel. V týmu řádila viróza, proto jsme obětovali pohár a soustředili se na ligu. V neděli se ukázalo, že jsme měli víc sil a možná i to rozhodlo o tom, že jsme konečně urvali vítězství,“ zamyslel se kouč Petr Šilhart.

BK HLADNOV OSTRAVA – VLCI ŽĎÁR 88:84  (31:28, 55:42, 64:69)

Na loni třetí Hladnov nastoupili Vlci ve velkém stylu, rychle vedli 19:11, ale nastavené tempo nedokázali udržet. „Hrálo se ve vlnách a to poměrně výrazných. Musíme na tom pracovat, koncentrace a zodpovědnost je na hřišti klíčová,“ štvalo Šilharta, jehož tým v poločase rázem prohrával 55:42. „Poslední minuty byly špatné, v obraně jsme byli děraví, dostali jsme Hladnov na koně.“

Ve druhém dějství Vlci chtěli zabrat a manko umazat. Po doslova famózní šestiminutovce, kdy Danko s Coufalem trhali obranu svými nájezdy a mužstvo si skvostně podávalo míč, bylo skóre rázem 59:64. Poté se domácí dlouho nemohli trefit, trápili se v koncovce, jenže Žďár s odpočívajícími hráči základní sestavy nedokázal odskočit. „Tady se podle mě zápas lámal, kdybychom dali o dva tři koše víc, bylo to o deset a domácí by se možná už z té deky, co na nich ležela, nezvedli,“ zamyslel se Šilhart.

Vstup do poslední části hostům nevyšel, špatně zareagovali na obranu soupeře a ztratili několik míčů. Hladnov se dostal do pětibodového vedení. „V hektickém závěru jsme dvakrát vedli o bod, ale vlastní nezkušeností jsme se o vítězství v poslední minutě připravili,“ dodal.

Body: Danko 24, Coufal 20, Bubák 17, Lacina 12, Šindelář 5, Beran 4, Topinka 2, Pleva, Jun. Trestné hody: 22/15 – 13/9. Trojky: 7:7.

SLÁVIE OSTRAVSKÁ UNIVERZITA – VLCI ŽĎÁR 85:91  (24:24, 34:42, 62:76)

Slávie, která loni sestoupila, ale licenci si koupila zpět, v sobotu vyhrála v prodloužení s Třebíčí. Vlci chtěli únavy zkušeného soupeře využít a přerušit sérii tří čtyřbodových porážek. Po vyrovnaném začátku se začala projevovat lepší fyzická kondice Žďáru, který dával snadné koše z protiútoků.

Poločas Vlci vyhráli 43:34 a dobře jim vyšel i začátek třetí čtvrtiny, kdy odskočili do vedení 58:44. Po oddechovém čase domácích si Žďár vybral slabší chvilku (76:72) a Ostrava vycítila, že má pořád šanci. „Těchto momentů se musíme vyvarovat, sráží nás a neustále se opakují,“ říká Petr Šilhart. Naštěstí si Žďár v posledních třech minutách dobře půjčoval míč, domácí nestíhali, faulovali a díky trestným hodům Vlci dotáhli utkání do vítězného konce.

„Výhry si hrozně vážíme, byla zasloužená. Před víkendem jsme měli početnou marodku. Chtěl bych proto vyzdvihnout všechny kluky, kteří ty tři zápasy odjeli a v pátek přišli na trénink. Ukázali srdíčko. Speciální díky patří Fandovi Beranovi a pak Matěji Dankovi, který si v pátek večer odbyl prvoligovou premiéru v dresu Pardubic B,“ řekl hrající asistent trenéra Jiří Bubák.

Body: Danko 22, Bubák 17, Coufal 15, Lacina 14, Šindelář 12, Beran 6, Topinka 3, Jun 2, Pleva. Fauly: 24:25. Trestné hody: 33/20 – 36/25. Trojky: 5:8.

Příště se Vlci představí doma. V 5. a 6. kole vyzvou kvůli obsazené hale v netradičních časech aspiranta na postup z Karviné (sobota 14. října, 15:20) a nováčka z Frýdku-Místku (neděle 15. října, 11:00). Obě utkání se hrají ve sportovní hale na Bouchalkách.

 Autor: Jiří Bubák