Náročný zápasový trojboj konce základní části pro žďárské ženy

Ženy: 2. liga žen - 2022/23
Tento víkend absolvovaly žďárské ženy hned tři utkání po sobě – v pátek dohrávaly zápas 16. kola v Mladé Boleslavi a poté je čekaly poslední dva zápasy základní části, v sobotu v Benešově a v neděli proti Kolínu. Ke všem třem utkáním navíc cestovaly v sestavě skýtající 6 a posléze 7 hráček s věkovým průměrem 29 let.

ŠKO-ENERGO MLADÁ BOLESLAV – BK VLČICE ŽĎÁR 82:74 (24:23, 40:41, 69:54)
K páteční dohrávce na palubovce Mladé Boleslavi jsme vyrazily s odvahou v pouhých 6 hráčkách. Boleslav, nastoupivší v počtu 10 hráček, měla tedy jasně navrch, ale už od prvních minut jsme předváděly pohledný a především bojovný basketbal. Protihráčky hrající pod košem měly nejenom výškovou převahu, ale hlavně váhovou, takže to pro Věrku, Barču a Kopí bránící dole byl slušný záhul. Dokázaly jim však vypomáhat Monča, Ája a Anička shora, a i díky tomu jsme se soupeřkami stále držely krok. Dále to bylo také díky dobré střelbě především ze střední vzdálenosti a nesmělým nájezdům dovnitř šestky.
Ačkoliv jsme si v poločasové přestávce moc dobře uvědomovaly, že si nesmíme třetí čtvrtinu nechat utéct, bohužel se tak opět stalo. Asi to nesmíme říkat nahlas. Obdržely jsme pět rychlých košů (převážně z rychlých protiútoků) v průběhu prvních tří minut. Boleslav tak šla do vedení, které navýšila až na rozdíl třinácti bodů. V závěru už jsme nebyly schopné utkání zvrátit, i když jsme naši hru zlepšily a v posledních dvou minutách se nám podařilo rozdíl stáhnout až na konečných osm (sedm) bodů.
Celý zápas se nesl v silně ofenzivním duchu, čemuž napovídá i vysoké skóre. Nutno ovšem podotknout, že ač oficiální bodový rozdíl je 8 bodů, ve skutečnosti je to 7 – zapisovatelka, která se více věnovala komentování zápasu a výrokům rozhodčích než svému úkolu, na začátku druhé půle chybně přičetla Ájinu trojku. I přes nepovedený závěr šlo však o pěkné klání, za něž je všech 6 statečných třeba pochválit.
Body: Pošvicová Monika 26, Stočková Věra 18, Jurašek Andrea 10, Kopicová Lucie 9, Kuhnová Barbora 7, Kalábová Anna 4
Fauly: 22:17
Trestné hody: 20/9 – 24/16
Trojky: 5:6

BC BENEŠOV – BK VLČICE ŽĎÁR 83:56 (20:8, 47:20, 67:40)
Do Benešova jsme v sobotu odjely už v sedmi – obohacené o LuBl a Terku, zároveň jsme ale přišly o Áju, která jela se svými mladšími žákyněmi U14 na výjezd do Rožnova pod Radhoštěm a do Frýdku-Místku.
Zde se utkání rozhodlo už téměř v prvních minutách. Benešov, opět posílený o hráčky nastupující v nejvyšší ženské basketbalové soutěži, nás od začátku přehrával ve všech možných individuálních i kolektivních aspektech. Nestíhaly jsme se vracet do obrany a co protihráčky zvedly z delší a trojkové vzdálenosti, to tam padlo. Obdržely jsme celkem 10 trojek, z toho sedm v první polovině. V poločase tak bylo o vítězi jasno.
Jediné pozitivum tohoto klání je to, že jsme se i přes naprostý zmar nevzdaly, zkusily zvednout hlavy, v obraně k hráčkám poctivě přistupovaly a podařilo se nám poté trefit se z pod koše, ale i ze střední vzdálenosti. Bohužel se po všech možných stránkách nemůžeme rovnat s hráčkami, které jsou mladší a vzhledem k nastupování ve vyšších soutěžích vyhranější a rychlejší.
Body: Pošvicová Monika 14, Kalábová Anna 10, Kopicová Lucie 10, Stočková Věra 9, Kazdová Tereza 7, Kuhnová Barbora 4, Blažejovská Lucie 2
Fauly: 10:12
Trestné hody: 15/13 – 16/9
Trojky: 10:1

BC KOLÍN – BK VLČICE ŽĎÁR 68:60 (19:14, 31:28, 41:45)
Poslední zápas tohoto náročného víkendového trojboje se odehrál v Kolíně. Zde se naopak oproti pátku odehrálo defenzivní utkání, v němž nepadlo tolik bodů (podobně jako v našem vzájemném klání na naší palubovce). To Kolín zvítězil o osm bodů po vyrovnané partii. Také díky tomu jsme měly dostatečnou motivaci, a to i přesto, že už jsme měly v nohách slušnou porci po předchozích bojích.
Utkání od počátku nabídlo vyrovnaný souboj. Rvaly jsme se doslova o každý balon a těžily z toho mnoha útočnými doskoky. Z těch jsme pak byly schopny skórovat i po případných faulech soupeřek. Ve třetí čtvrtině jsme zlepšenou hrou v útoku dokázaly zápas otočit. Tentokrát nás však pohřbila až poslední čtvrtina. Dostaly jsme tři rychlé trojky, na něž jsme sice zvládly částečně odpovědět, ale čas už nás tlačil a protihráčky tak svůj mírný náskok udržely.
Nedělní prohra mrzí o to víc, že je výsledek velmi těsný a opět bylo celou dobu utkání hratelné. Sezóna se sice pomalu blíží ke konci a pro vstup do play-off by se pro nás ani v případě tří výher v těchto zápasech nic neměnilo, ale mohly jsme si odnést alespoň z jednoho klání hřejivý pocit výhry. I přesto je nutné říct a uvědomit si, že hrajeme s nejlepším svědomím a vědomím a děláme vše, co je v našich silách. Za to chválíme všechny hráčky, které absolvovaly tento bláznivý trojboj, a také především za bojovnost, jež nám rozhodně nechybí.
Body: Pošvicová Monika 20, Stočková Věra 11, Blažejovská Lucie 10, Kazdová Tereza 9, Kopicová Lucie 6, Kuhnová Barbora 4, Kalábová Anna
Fauly: 13:10
Trestné hody: 5/5 – 17/11
Trojky: 7:3

Protože se jednalo o poslední zápasy základní části, čekají nás ještě minimálně dvě klání v play-off. To se odehraje pravděpodobně začátkem dubna a jeví se, že naším soupeřem bude Brandýs nad Labem.

Trenérka: Věra Stočková

Autor: Lucie Kopicová

Editor: Tomáš Vejlupek