Nadregionální turnaj ČBF U12 - zajímavá konfrontace

Poslední březnový víkend se ve SH na Bouchalkách utkali přední minižákovské týmy při nadregionálním turnaji ČBF. Do Žďáru zavítali týmy z Klatov, Brandýsa nad Labem a Olomouce. Všechny tři, stejně jako žďárská Vlčata, jsou současně účastníky Národního Finále mladších minižáků, které ve Žďáře proběhne 6.-8. dubna.
Turnaj se hrál v tzv. Play off formátu, kdy se dva a dva týmy utkali v semifinálových utkáních a následně sehrály utkání o 3. místo resp. finále.

V prvním utkání o postup do finále tak vyzvali naši kluci tým Brandýsa, který k utkání nastoupil pouze v omezeném počtu hráčů i kvůli několika zraněním v týmu. Vstup do utkání našim klukům příliš nevyšel, možná to bylo i prostředím velké haly, ve které se museli nejdříve rozkoukat. Stejně tak se kluci museli adaptovat na velmi odlišný styl hry brandýského týmu. Už od druhé čtvrtiny ale začala vlčata hrát pro nás typický minibasketbal s aktivní obrannou a hlavně rychlým přechodem do útoku. Tato přímočarost nesla ovoce a postupně, bod za bodem, se kluci dostali do vedení. Soupeř však měl ve svém týmu taky šikovné hráče a ti dokázali využít naše chybičky nebo netrpělivost v obraně. Velmi vyrovnané utkání dospělo do dramatického závěru, ve kterém ale vlčata s podporou domácích fanoušků ukázali vnitřní sílu týmu, souhru a bojovnost. Kromě vítězství a postupu do finále turnaje nabrali kluci další zkušenosti ze hry i z atmosféry v takto vyrovnaných utkání.

Vlčata Žďár vs. BK Brandýs n.L.  (semifinále 1)
79 : 73 (12:22, 35:40, 55:56)

Ve druhém semifinále proti sobě nastoupily týmy BK Klatovy a BCM Olomouc. Po vyrovnaném prvním poločase se projevila větší vyhranost kluků z Klatov. Ti dokázali postupně navýšit svoje vedení až ke dvaceti bodům a poměrně v klidu postoupili z druhého semifinále do boje o první místo.

BK Klatovy    vs.   BCM Olomouc (semifinále 2)
60 : 73  (16:16, 32:39, 42:63)

V utkání o 3. místo se utkaly týmy Brandýsa a Olomouce.

Utkání mělo velmi podobný průběh jako druhé semifinále. Do poločasu vyrovaný průběh se podařil tým Brandýsa strhnout na svou stranu v průběhu 3. čtvrtiny. Paradoxně drobnou výhodou na straně Brandýsa byla i omezená rotace hráčů, díky které mohli na hřišti trávit více času i nejlepší hráči jejich tým. Ti se dokázali vyrovnat s únavou a utkán o třetí místo získat pro sebe.

BK Brandýs n. L   vs.   BCM Olomouc (o 3. místo)

68 :  57   (15:18, 31:31, 47:40)

Ve finále turnaje se utkali domácí Vlčata a tým BK Klatovy, stejně tak se potkali dva výrazně odlišné basketbalové styly a v tomto směru to byla bezesporu pro oba týmy a všechny kluky velmi zajímavá zkušenost. Po vyrovnaném prvním poločase, kdy se nám dařilo díky rychlé hře být většinu času mírně ve vedení se o osudu utkání rozhodovalo ve třetí čtvrtině. Tým z Klatov výrazně zpevnil svoji hru na obrané polovině a vlčata začala narážet do těžko prostupné hradby obránců. Frustrace z neúspěšných akcí narůstala, stejně jako postupně narůstalo i vedení našeho soupeře. I přes velmi nepříznivý stav po 3.čtvrtině jsme jako tým nepřestali věřit, že můžeme výsledek utkání ještě otočit. Bod za bodem kluci v průběhu 4. čtvrtiny snižovali vedení Klatov a minutu před koncem byl rozdíl ve skóre už jen 4 body. Nakonec se velký obrat nekonal a vítězem turnaje se stal tým z Klatov. Způsob jakým kluci bojovali až do posledních vteřin utkání byl parádní. I přes porážku mohli kluci odcházet z hřiště se vztyčenou hlavou.  

Vlčata Žďár  vs.    BK Klatovy (Finále)
64 : 71  (12:14, 32:28, 39:60)

Nedělní turnaj byl pro všech 14 kluků, kteří se při obou utkáních zapojili do hry velmi cennou zkušeností. Jiní soupeři, jiné herní styly a organizace hry na obou polovinách hřiště pomůžou klukům v dalším růstu. V tomto směru se nadregionální turnaj ČBF U12 určitě povedl.