Mužské derby s Třebíčí vyšlo o trochu lépe Vlkům

Vyrovnaná derby Vysočiny jsou minulostí. Do druholigové tabulky si sice Žďár i Třebíč zapsali po jedné výhře, ale spokojenější jsou po víkendu určitě Vlci. „Je důležité, že máme lepší vzájemný zápas,“ řekl trenér Petr Šilhart. Z předvedené hry už ale tolik nadšený nebyl. „Byla to derby se vším všudy. Těžké zápasy, v nichž se hodně bojuje a obrany si nic nedarují. V útoku jsme měli hrát disciplinovaněji, ale na druhou stranu to náš mladý tým zvládl, takže za to patří klukům respekt!“

TŘEBÍČ – VLCI ŽĎÁR  89:85 (18:16 33:33 56:61)

Derby nabídlo vyrovnaný basketbal plný soubojů a tvrdé hry. Vyplývalo z toho plno chyb a ztrát. „Začali jsme dobře, ale asi od 7. minuty jsme přestali hrát náš basket a dá se říct, že až do konce utkání jsme se nedokázali uklidnit, pustit míč z ruky a překonat soupeře pohybem. Hlavně jsme driblovali, a to už snad z minulosti víme, že je cesta špatným směrem,“ litoval kouč Šilhart.

Třebíč po přestávce zvýšila tlak na míč, chytil se jí střelec Šoula, který se po častých faulech pravidelně střídal s Bubákem na čáře trestného hodu. „Ve druhém poločase nás domácí začali přehrávat na perimetru, měli jsme problém je ubránit a po výpomoci od pivota si lehce podali míč a dávali snadné body. To nás stálo zápas. Špatná obrana a řešení předávek míče mezi rozehrávači a křídly. Ve 4. čtvrtině se chytili i domácí diváci, kteří vytvořili výbornou kulisu a zápas už jsme neměli ve své moci,“ viděl duel Petr Šilhart. „Vzhledem ke všem okolnostem, které nás večer potkaly, ale výsledek nebyl až tak důležitý.“

Body: Bubák 27, Coufal 14, Lacina 11, Danko 9, Strážnický 7, Jun 6, Beran 4, Polívka 3, Moučka 2, Topinka 2, Pleva. Fauly: 18:21. Trestné hody: 25/21 – 22/19. Trojky: 4:4.

VLCI ŽĎÁR – TŘEBÍČ  80:65 (13:14, 32:32, 51:48)

Do odvety vstoupila lépe Třebíč. Domácí se probudili až v 7. minutě (2:11) a do konce čtvrtiny ještě díky košům Laciny s Bubákem stihli umazat manko na 13:14. Oproti sobotě si oba soupeři zvykali na odlišný metr sudích, a tak se velmi často střílely trestné hody. Lépe si vedli hosté, kteří na rozdíl od Vlků od 2. čtvrtiny více hráli, než diskutovali. Jejich doslova mizerná úspěšnost šestek držela Žďárské ve hře. Vyrovnaný poločas 32:32 byl pro domácí ještě milosrdný.

Po změně stran se domácí začali více prosazovat ze hry a Třebíč už jen dotahovala. Skvělé minuty odehrál Tomek, jenž zaznamenal premiérové body ve 2. lize mužů. „Velmi nám pomohli i Jun se Strážnickým, nejenže dali důležité koše, ale hlavně společně s Beranem dobře doskakovali a díky druhým šancím jsme si drželi náskok,“ chválil Petr Šilhart.

Zlom nastal v poslední čtvrtině. „Točili jsme víc hráčů, měli jsme víc sil, sbírali jsme odražené balony a celkově jsme působili hladovějším dojmem. K našim střelcům se přidal Coufal a derby jsme dotáhli do úspěšného konce,“ uzavřel.

Body: Bubák 19, Coufal 18, Lacina 18, Jun 8, Tomek 6, Beran 3, Danko 2, Ondráček 2, Pleva 2, Strážnický 2, Topinka. Fauly: 30:25. Trestné hody:  20/14 – 37/16. Trojky: 4:5.

Muži, kteří po 12. kole drží postupovou 8. příčku s bilancí 5 výher a 7 porážek, přejí všem fanouškům žďárského basketbalu pohodové Vánoce a v novém roce pevné zdraví a úsměv na tváři. Třeba při sledování našeho dalšího utkání, jež odehrajeme 20. a 21. ledna s ostravskou Slavií a Hladnovem.

Autor: Jiří Bubák