Muži vydřeli výhru v záchranářském derby

Vyrovnaná dolní polovina tabulky dávala před víkendovým 17. a 18. kolem 2. ligy mužů tušit, že půjde o hodně. V sobotu do města pod Santiniho Zelenou horou přijela suverénní Černá Pole, která sází svým protivníkům v průměru 93 bodů a našla přemožitele pouze v podobě vedoucí Karviné. Vlci se proti soupeři snažili na maximum, slušnou obranou drželi šance na výhru do poslední čtvrtiny, ale doslova mizerná koncovka je před zaplněnými Bouchalkami stála cennou výhru.

„Chtěli bychom se divákům omluvit, přišlo jich téměř 200 a těšili se na atraktivní basket s druhým celkem tabulky. Místo toho hlavně ve druhé půli viděli spoustu nepřesných zakončení a pomalou hru. Z naší strany to byl proti vysokému soupeři spíš boj a těžká dřina o každý vstřelený koš. Proti jejich vysoké obraně se vůbec nedařilo pivotům, nešla nám ani střelba z perimetru, prostě den blbec. Měli jsme hlavy dole. Je těžké hrát, když víte, že na soupeře máte, ale nic netrefíte. Moc radosti jsme lidem asi neudělali. Bránili jsme slušně, i když jsme si trenéři představovali ještě větší tlak na hráče s míčem i bez balonu. Na druhou stranu jsme si dokázali, že jsme doma schopní vyhrát s každým, vždyť 7 minut před koncem to bylo 46:53,“ hledal pozitiva hrající kouč Jiří Bubák.

VLCI ŽĎÁR – ČERNÁ POLE BRNO 54:72
Body:
Lacina 18, Šindelář 17, Vavřínek 8, M. Strážnický 5, Bubák 4, Topinka 2, Jun, Malec, Moučka, Ondráček, Polívka, Z. Strážnický
Fauly: 18:13
Trestné hody: 6/2 – 21/10
Trojky: 4:4
Po čtvrtinách: 15:12, 29:31, 43:48

V nedělním derby s Třebíčí se tak proti sobě postavily týmy, které měly po 15 zápasech 4 výhry a dělily se společně s Kroměříží o 8. až 10. místo, přičemž desáté mužstvo ligy sestupuje. „Šlo o hodně, obě strany si to uvědomovaly. Třebíč přijela v kompletním složení, před zápasem s námi se navíc posílila o Šoulu, bývalého mládežnického reprezentanta, který 10 let brázdil extraligové a prvoligové palubovky. Přesto jsme šli do utkání s tím, že chceme vyhrát a nejlépe rozdílem 12 bodů, abychom měli lepší vzájemnou bilanci,“ popisoval Bubák. Právě Šoulova nesouhra s týmem a nečekaně špatná ruka přitom Žďáru paradoxně dlouho vyhovovala.

Hned od úvodu bylo jasné, že půjde o bitvu o každý kousek hřiště. Třebíč začala lépe (9:14), když se prosazovala přes své pivoty, ale poslední tři minuty první čtvrtiny patřily Žďáru 13:3 a na tabuli svítilo skóre 22:17. Od té chvíle byl k vidění vyrovnaný průběh utkání, ve kterém byli domácí až do konce zápasu neustále o krůček vpředu. „Šlo o důležitý aspekt derby. Ať se dělo cokoliv, pořád jsme vedli, psychicky jsme byli nahoře. Oproti posledním střetnutím jsme začali sázet i trojky, nakonec jsme jich dali 10, což je na nás pomalu historický počin. Naopak Třebíči, která jich běžně sází dvouciferný počet, jsme dovolili jen 3. A když se trefila a mohlo jí to nakopnout, vždycky jsme ji zchladili trojkou,“ zamýšlí se Bubák.

V 34. minutě se začal lámat chleba (59:57). Domácí dali 9 bodů v řadě (68:57) a přiblížili se vytoužené výhře o 12 bodů. Ta se sice nakonec nekonala, ale páté vítězství v sezoně má velkou cenu.

„Předně je mi líto Třebíče, odehrála skvělé derby a stejně jako u nich šlo o zajímavý zápas dvou celků, které patří do 2. ligy. Na obou týmech je znát deka ze špatných výsledků, důležitost utkání byla cítit. Nás držely trojky, soupeře trestné hody. Obě mužstva dřela, ale na našich zkušených hráčích bylo vidět, že si moc dobře uvědomují, že chtějí pomoct nastávající generaci s udržením soutěže, že to nehrají pro sebe. Vidět tolikrát na zem skákat o míč Seidlera, mluví samo za sebe. Šli jsme si zatím stůj, co stůj, nikdo nehleděl na to, zda bude příští týden chodit. Takhle se hraje o záchranu! Doufám, že to nastupující generace vnímala. O víkendu nám zároveň hodně pomohl návrat uzdraveného střelce Laciny, jehož přesná pravačka nám od října chyběla. V neděli už se rozehrál i Martin Strážnický, jehož přehled a rychlost je i přes to, že netrénuje, znát. Zároveň bych chtěl poděkovat celému týmu, k dispozici jsme měli 17 hráčů, všichni mohli hrát. Pro nás trenéry nejde o jednoduchá rozhodnutí. Ti, co šanci nedostali, na sobě v tréninku tvrdě pracují a příležitost by si zasloužili. Jsem rád, že byli na zápasech s námi,“ má jasno Jiří Bubák.

VLCI ŽĎÁR – TŘEBÍČ 72:64
Body:
Lacina 18, Bubák 17, M. Strážnický 10, Seidler 9, Šindelář 9, Ondráček 4, Moučka 2, Vavřínek 2, Malec 1, Polívka, Strážnický
Fauly: 19:13
Trestné hody: 7/6 – 30/21
Trojky: 10:3
Po čtvrtinách: 22:17, 38:36, 51:48

Do konce základní části zbývají 4 zápasy. I příště proto půjde o hodně. Vlci nyní drží 8. místo (21 bodů) zaručující play-off. V sobotu 4. března přivítají 9. Kroměříž (21 bodů). Bouchalky tak uvidí další záchranářský mač jako řemen. Desátá Třebíč má na kontě 20 bodů. Naším nedělním sokem bude poslední Kyjov (19 bodů), který se už 5. března může stát jistým sestupujícím. O jeho snaze o vítězství tak nebude pochyb, což je ta nejlepší možná pozvánka pro fanoušky žďárského ligového basketbalu. Přijďte nás povzbudit, budeme vás potřebovat!

Autor: Jiří Bubák

Editor: Tomáš Vejlupek