Muži splnili výhrou povinnost

Výrazně oslabená sestava Žďáru odjížděla na východ země s jasným cílem vyhrát v posledním Frýdku-Místku a odpracovat těžký duel s první Karvinou. To se Vlkům bezezbytku podařilo, i když výsledek ze hřiště aspiranta na postup do první ligy tomu na první pohled neodpovídá.

Vlky postihlo hned několik zdravotních problémů, které v kombinaci s jarními prázdninami a biatlonem zadělaly trenérům vrásky na čele. „Popravdě jsme z toho byli celkem nešťastní. Postupně nám odpadalo jedno jméno za druhým, do toho jsme věděli, že sice na Frýdek máme devět hráčů, ale proti Karviné nastoupí v nejlepším případě jen sedm kluků, což proti našlapané sestavě lídra zrovna nechcete. I proto musím všechny, co jeli, pochválit,“ popsal trenér Petr Šilhart.

BASKETPOINT FRÝDEK-MÍSTEK – VLCI ŽĎÁR 64:87 (18:16, 34:44, 55:58)

Velmi mladé družstvo Frýdku se v soutěži prezentuje rychlým basketbalem, ale doplácí na absenci vysokých hráčů, čehož všechny týmy využívají. „I my jsme přijeli s jasnou taktikou dostat míč co nejdříve do podkošového prostoru. Když se nám to dařilo, náskok narůstal, když jsme chtěli hrát z venku, tolik úspěšní jsme nebyli, k čemuž přispěla i špatná střelba z perimetru. Frýdek byl velmi agresivní a získával většinu odražených míčů, což nás sráželo. Důležitá byla pasáž od 13. minuty, kdy jsme odskočili díky dobrému doskoku, brejkům a hře pod koš na 28:38,“ vzpomínal Šilhart.

Po přestávce se domácí třikrát rychle trefili a náskok byl ten tam. Žďár neustále vedl, ale utkání bylo otevřené až do 33. minuty – 59:64. „Poté jsme předvedli skvělou pasáž a utkání jsme rozhodli, čímž jsme výrazně nakročili za jistotou záchrany, protože desátá Ostrava dvakrát prohrála a čtyři kola před koncem na ni máme náskok tří výher,“ uvedl Šilhart.

Body: Bubák 26, Lacina 22, Jaroš 13, Coufal 12, Beran 9, Strážnický 5, Jun, Kužel, Topinka. Fauly: 23:16. Trestné hody: 5/4 – 25/16. Trojky: 8:3.

KARVINÁ – VLCI ŽĎÁR 103:59 (30:18, 54:32, 85:49)

Zatímco v sobotu si Vlci užívali výškové převahy, o den později byli na všech postech výrazně menší i lehčí. Zkušení domácí toho využívali a trpělivou hrou se dostávali až pod koš, kde neměli konkurenci. „Bylo nás jen sedm, snažili jsme se to odpracovat co to jen šlo, ale když to bylo už v 7. minutě 28:8, trochu jsem se bál, jak to nakonec dopadne. Naštěstí ve chvíli, kdy Karviná prostřídala základní sestavu, se hra vždycky vyrovnala,“ řekl k zápasu Petr Šilhart a dodal: „Jsem rád, že kluci nic nevypustili a odmakali to. Hodně z nich dostalo možnost se po delší době ukázat a odehrát přes 30 minut, čímž nám do další nominace trochu zamotali hlavu, protože třeba Kužel hrál bezvadně. Jsme rádi i za body Strážnického, snad mu to vlije sebevědomí i do dalších utkání.“

Body: Strážnický 14, Lacina 13, Kužel 8, Jun 7, Beran 6, Jaroš 6, Topinka 5. Fauly: 11:13. Trestné hody: 17/7 - 5/3. Trojky: 8:8.

Vlci se nyní se Šumperkem dělí s bilancí 8 výher a 10 porážek o 7. místo. O výhru méně má devátá Třebíč. A právě Šumperk oba celky z Vysočiny přivítají příště. Do Žďáru zavítá první březnovou neděli, o den dříve se na Bouchalkách představí už jistě sestupující Olomouc.

Autor: Jiří Bubák