Muži slavili první domácí vítězství

Skvělá defenziva dovedla druholigové muže k vůbec premiérovým triumfům na vlastní palubovce. Ostrava s Olomoucí vstřelili Vlkům jen 95 bodů. Díky dvěma výhrám se Žďár opět dostal z pásma sestupu a přiblížil se play-off, které hraje osm nejlepších. Mužstva na 10. a 11. místě tabulky přímo sestupují.

VLCI ŽĎÁR – SLAVIE OSTRAVSKÁ UNIVERZITA 68:52 (24:11, 41:26, 56:40)
Vlci, kteří neměli kvůli předsezonnímu odstoupení Chrudimi ze soutěže v prosinci s kým hrát, nastoupili naposledy 27. listopadu. „Přes svátky jsme sice sehráli jedno utkání proti našim dorostencům, ale zápasová přestávka na nás byla znát. Po skvělých 12 minutách jsme začali kupit chyby,“ štvalo trenéra Petra Šilharta.
To už jeho tým vedl proti o důležité hráče oslabené Ostravě 32:11 a vše vypadalo, že by mohl dosáhnout na před zápasem jen těžko reálnou výhru o 42 bodů (v září Žďár prohrál ve Slezsku 116:75). Ta by Žďáru dala výhodu v boji o udržení. Z ligy totiž padají dva nejhorší a Ostrava je momentálně se třemi úspěchy předposlední (Vlci mají výhry 4).
„V úvodu byli hráči hladoví, všechno nám vycházelo, hráli jsme agresivní obranu a rychle jsme chodili do protiútoků. Klidně jsme na lepší vzájemnou bilanci mohli pomýšlet. Ale jak se ukázalo, právě zápasová praxe a klid na útočné polovině nám chyběly. Výhru každopádně bereme, vždyť v této sezoně byla vůbec první na domácí palubovce,“ převládala u Šilharta spokojenost.

Body: Bubák 15, Vavřínek 15, Moučka 8, Vencálek 8, Ondráček 7, Šich 7, Malec 4, Šindelář 4, Jun, Pleva, Topinka
Fauly: 18:9
Trestné hody: 5/3 – 17/11
Trojky: 5:5

VLCI – UP OLOMOUC 66:43 (18:10, 31:25, 47:32)
Olomouci se na rozdíl od Ostravy v posledních střetnutích dařilo, zasypávala soupeřovy koše trojkami a slavila ve třech z posledních čtyř utkání. Do města pod Santiniho Zelenou horou dorazila v plném složení a věřila v úspěch.
Hned od úvodu bylo znát, že střelcům nové velmi tvrdé obroučky nepřejí. V 5. minutě byl stav 5:6. Poté ale Žďár chytil díky Malcovi s Šindelářem slinu a odskočil na 20:10.
Od 12. do 16. minuty se předvedli i hosté, kterým stačila krátká nepozornost Vlků a hned dokázali, jak silným protivníkem mohou být. Za stavu 24:25 donutili kouče Šilharta k oddechovému času. „Museli jsme se znovu zkoncentrovat,“ přiznal zkušený trenér.
O tom, že jeho slova padla na úrodnou půdu, svědčí fakt, že se hosté ve zbývajících 24 minutách zmohli jen na 18 bodů. „Obrana všech našich 12 hráčů nám zápas jednoznačně vyhrála. V útoku jsme si navíc dokázali, že když máme správné načasování a všichni dělají, co mají, střílíme z volných pozic. To je pro mě stěžejní zpráva z tohoto víkendu,“ těšilo Šilharta.
Body: Šindelář 14, Malec 11, Bubák 10, Vencálek 9, Moučka 7, Topinka 6, Vavřínek 5, Jun 2, Ondráček 2, Pleva, Srogončík, Šich
Fauly: 14:15
Trestné hody: 14/9 – 13/5
Trojky: 5:3.

Defenzivu Vlků příště prověří náročné zápasy ve třetí Ostravě-Hladnově a suverénně vedoucí Karviné. Utkání se hrají 21. a 22. ledna. Doma se Žďár představí až 11. (Černá Pole Brno) a 12. února (Třebíč).

Trenér: Petr Šilhart

Autor: Jiří Bubák

Editor: Tomáš Vejlupek