Muži se přiblížili play-off

Poslední domácí vystoupení v základní části 2. ligy mužů vyšlo Žďáru na výbornou. Vlci v zápasech se sestupem ohroženými soupeři nejdříve porazili osmou Kroměříž a poradili si i s posledním Kyjovem. Rázně tak nakročili k záchraně i osmičlennému play-off. S bilancí 7 vítězství a 11 porážek (Vlci měli začátek 0/6) jsou před posledními 2 zápasy v napěchované spodní části tabulky na skvělém 6. místě.

Žďár se představí 18. a 19. března v Podolí a Žabovřeskách.

VLCI ŽĎÁR – KROMĚŘÍŽ 86:78 (24:23, 47:38, 74:54)

Natěšení domácí vlétli na svého soupeře a vypracovali si během 180 sekund vedení 11:2. Po oddechovém čase si ale Kroměříž uvědomila, proč do Žďáru přijela a rázem udávala tón hry ona. Následujících pět minut ovládla 19:5 a rázem byl stav 16:21. První čtvrtina jako na houpačce pokračovala a po koši Juna s klaksonem šli Vlci na lavičku za stavu 24:23. „Obě strany si zvykaly na přísný metr rozhodčích. V sobotu se všechno pískalo, v neděli se hrálo víc do těla. Museli jsme se v obou střetnutích přizpůsobovat,“ říká trenér Petr Šilhart. (V sobotu rozhodčí odpískali celkem 57 faulů, v podobně vedeném nedělním duelu viděli ti stejní sudí jen 27 faulů).

Ještě v 15. minutě byl po dvou trojkách Martina Strážnického stav 35:35, ale od té doby se Žďár výrazně zvedl v obraně, rozstřílel se mu Lacina a výsledkem byl náskok 77:54 na začátku 4. čtvrtiny. Kroměříž už neměla co ztratit, při vědomí, že druhý den nehraje, se do Vlků opřela a pokusila se o malý zázrak. „A ten jí málem vyšel. Naprosto jsme přestali hrát to, co nás zdobilo. Dostávali jsme laciné koše, začali jsme se pomalu bát o výsledek,“ štvalo Šilharta.

Dvě minuty před koncem naštěstí Lacina trefil svou pátou trojku na 82:74 a uklidnil tým i všechny diváky. „Zcela zbytečně jsme si to zkomplikovali. Boj o záchranu ale není snadný, bojuje se až do konce, což dnes Kroměříž na rozdíl od nás předvedla,“ uzavřel Šilhart.

Body: Lacina 17, Bubák 14, M. Strážnický 12, Malec 11, Jun 9, Vavřínek 7, Vencálek 7, Polívka 4, Moučka 3, Z. Strážnický 2, Ondráček, Topinka. Fauly: 29:28. Trestné hody: 31/21 - 34/20. Trojky: 9:6.

VLCI ŽĎÁR – KYJOV 67:56

Týmy strachující se o záchranu se v poslední době ve Žďáře střídají jako na orloji. Po Třebíči a Kroměříži dorazil poslední Kyjov, který už neměl na co čekat. V dobrém rozpoložení se nacházel zejména mladý Mlčoch. Autor 28 bodů a 7 trojek neustále udržoval vyrovnaný průběh utkání, do kterého hosté vkročili nebojácně a svým odhodláním domácí nahlodávali.

Ve 25. minutě Kyjov vedl po deseti bodech Mlčocha v řadě 38:45. „Už jsem měl nahlášený time-out, kluci ale zabrali, konečně se trefili, a tak na něj ani nedošlo,“ smál se už po zápase viditelně dobře naladěný kouč Šilhart, jehož podrželi oba Strážničtí. „Mladý Zbyňa se dvakrát trefil a sebevědomí mu ještě nabobtnalo po trojce, kterou nás poslal do vedení 50:47. Na začátku poslední periody nás pak nakopl k vítězství osmi body v řadě s přehledem hrající Martin,“ ohlížel se kouč za důležitými momenty. K nim patřila i pro mnohé neviditelná práce obranářů Moučky a Topinky.

Ve 33. minutě to najednou bylo 61:49 a duel už se jen dohrával. Velmi pravděpodobně tak Žďár zachránil 2. ligu už 2 kola před koncem, což se na konci října zdálo jako naprosté sci-fi. „Tabulka je zamotaná, stát se může ještě cokoliv. Od 6. místa do 11. místa nemá nikdo nic jisté. Jsme velmi blízko záchraně, ale takhle přemýšlet nechceme. Myslíme na play-off,“ řekl Petr Šilhart.

Body: Z. Strážnický 13, Lacina 10, Malec 10, Vavřínek 10, Bubák 9, M. Strážnický 8, Moučka 4, Topinka 3, Ondráček, Polívka, Srogončík, Vencálek. Fauly: 12:15. Trestné hody: 6/5 - 11/5. Trojky: 6:9.

Sestupová a play-off matematika, vzájemné zápasy Žďáru s týmy na 7. až 11. místě a zbývající zápasy (tučně doma):

6. VLCI Žďár 25 bodů (5. Podolí, 4. Žabovřesky)
7. Olomouc
(1 výhra/1porážka, vzájemné skóre +7 pro Žďár), 25 bodů (2. Černá Pole, 9. Třebíč)