Muži A - Zklamání a hořkost. Starým mazákům tekly slzy

Zklamání a hořkost. Starým mazákům tekly slzy

Basketbalisté Žďáru prohráli klíčový zápas s Vyšehradem. První ligu si nezahrají

Sen o první lize se rozplynul. Basketbalisté Žďáru nezvládli koncovku klíčového zápasu s Vyšehradem, na vyšší soutěž si musí minimálně rok počkat. S vynikajícím žďárským publikem i celou sezonou se svěřenci Petra Šilharta alespoň rozloučili vysokou výhrou nad vítězem skupiny UP Olomouc. „V tom utkání už o nic nešlo, o postupujících se rozhodlo v sobotu, kdy nám utekla druhá čtvrtina a Vyšehrad v ní odskočil až na 12 bodů. Kluci vydřeli obrat, dvě minuty před koncem jsme vedli 74:70, ale závěr patřil Vyšehradu,“ shrnul kouč Vlků klíčové momenty.

K celé baráži dodal: „Odehráli jsme v ní tři těžké zápasy. Nevyšel nám jen ten na Vyšehradě, jinak jsme měli výhry na dosah. Pokud ale hned dvakrát prohospodaříme slušný náskok v posledních minutách, patří vyšší soutěž po zásluze jiným a je potřeba soupeřům pogratulovat. Momentálně jsme všichni hrozně zklamaní, ale s odstupem budeme hodnotit sezonu jako velmi povedenou. Suverénně jsme ovládli základní část i play-off. Hráčům patří velké poděkování.“

ŽĎÁR N. S. – VYŠEHRAD 76:79

Přes 200 diváků sledovalo boj o všechno. Oběma stranám bylo jasné, že kdo odejde z palubovky poražen, zůstane bez první ligy. Tomu odpovídalo i dění na hřišti. Po vyrovnané první čtvrtině nevyšlo Žďáru několik útoků, Pražané byli naopak přesní a pomalu navyšovali svůj náskok (33:45). „Nedařilo se nám zastavovat jejich nájezdy pod koš,“ štvalo Šilharta třicet inkasovaných bodů během deseti minut. Naději na zlepšený výkon Vlků dal závěr poločasu, po dvou protiútocích Seidlera se šlo do kabin za stavu 37:45.

Po přestávce už neměl Žďár na co čekat. Agresivní obranou zpomalil Vyšehrad a před poslední čtvrtinou už ztrácel pouhý bod (60:61). Hosté nadále drželi mírné vedení, ale pět minut před koncem je Vlci definitivně dostihli a dvě minuty před koncem šli do čtyřbodového trháku. Koncovka nicméně patřila Vyšehradu. Za stavu 76:77 byl žďárský pivot Malec evidentně zastaven při svém vniku pod koš seknutím do obličeje, píšťalka rozhodčích však zůstala němá a omluva od bránícího hráče mu dva trestné hody nepřinesla. „Rychle jsme faulovali a měli poslední útok (76:79), na prodloužení jsme potřebovali dát trojku, ale nakreslená akce vůbec nevyšla podle našich představ,“ štvalo Šilharta.

Body: Bubák 29, Seidler 15, Strážnický 11, Malec 7, Ondráček 4, Pospíšil 4, Zezula 4, Vavřínek 2, Růžička, Stoček, Vencálek, Veselý. Fauly: 27. Trestné hody: 23/15. Trojky: 3. Po čtvrtinách: 17:15, 37:45, 60:61.

ŽĎÁR N. S. – UP OLOMOUC 81:46

Po devíti měsících usilovného snažení čekal na oba týmy duel, který nic neřešil. Tomu odpovídalo i nasazení. „Z obou stran to byla bída, nebyla motivace. Během přestávky mezi 1. a 2. čtvrtinou jsme si řekli, že je to sice zápas o ničem, ale že se rozloučíme se sezonou i s našimi věrnými diváky důstojně. Snad se nám to v rámci možností alespoň trochu podařilo,“ uzavřel Petr Šilhart.

Body: Vavřínek 21, Vencálek 11, Malec 9, Strážnický 9, Bubák 8, Zezula 6, Seidler 5, Stoček 4, Veselý 4, Ondráček 2, Růžička 2, Pospíšil. Fauly: 9. Trestné hody: 13/5. Trojky: 9. Po čtvrtinách: 8:14, 32:23, 60:30.

1. UP Olomouc      4     3     1        297:309         7
2. Vyšehrad            4     2     2        294:295         6
3. ŽĎÁR N. S.          4     1     3        320:307         5