Muži A - Žďárští Vlci odklidili na cestě za první ligou další překážku.

Žďárští Vlci odklidili na cestě za první ligou další překážku.

Druhá basketbalová liga mužů nabírá na obrátkách. Žďárští Vlci o víkendu vybojovali postup přes Valašské Meziříčí a jsou ve finále play-off. V něm už se tři druholigové skupiny A, B a C prolnou a na Vlky čeká hůře umístěný semifinalista skupiny B – BA Lynx Liberec. Severočeši, kteří obsadili po základní části s bilancí 14 výher a 8 porážek 4. místo, vyřadili na své cestě vyřazovacími boji po dvou výhrách Brandýs nad Labem (5. po zákl. části) a v semifinále o pouhý bod přehráli Holice (6.).

Zbývající finálové dvojice tvoří Rokycany – Krnov a Mladá Boleslav – Sokol Vyšehrad. Jasno už je o prvním účastníkovi baráže o první ligu, jehož doplní v bitvě o dvě postupová místa tři vítězové finále play-off. Na předposledním „barážovém“ místě I. ligy skončila UP Olomouc. Do druhé ligy se naopak vrací nováček z pražského Žižkova.

Finále se hraje na dva vítězné zápasy. Úvodní mač je na programu v neděli 22. dubna na žďárských Bouchalkách od 10 hodin. Odvěta se uskuteční v Liberci v sobotu 28. dubna. Případný třetí rozhodující zápas by se hrál v úterý 1. května ve Žďáře.

VAL. MEZIŘÍČÍ – ŽĎÁR N. S. 65:72
Body: Bubák 21, Šafránek 14, Strážnický 10, Vavřínek 8, Vencálek 7, Pospíšil 6, Veselý 4, Malec 1, Zezula 1, Ondráček, Růžička, Seidler. Fauly: 23. Trestné hody: 27/19. Trojky: 3. Po čtvrtinách: 15:17, 33:35, 57:47.

Od začátku se hrál urputný basketbal, sudí připustili tvrdší metr, a tak se bojovalo a bojovalo. Vyrovnaný zápas se začal lámat na domácí stranu ve třetí čtvrtině, kdy si Meziříčí vypracovalo desetibodové vedení 57:47. „Byli jsme pomalí, nedůrazní. V útoku jsme hráli vyloženě špatně. Nabádal jsem kluky, aby šel míč rychle z ruky, ale vždy se našel někdo, kdo se snažil zakončit sám. Tudy cesta nevedla a jsem rád, že jsme se v poslední desetiminutovce dokázali probudit. Zlepšené hry v závěru si nesmírně vážím,“ uvedl Šilhart.

Jeho svěřenci vyhráli poslední hrací období 25:8 a otočili výsledek na svoji stranu. Do Žďáru si odvezli sedmibodový „polštář“. „Popravdě jsme si asi zasloužili prohrát, nebyl to náš den. Výhru nám domácí darovali katastrofální střelbou trestných hodů,“ ohlédl se kouč.

ŽĎÁR N. S. – VAL. MEZIŘÍČÍ 81:48
Body: Seidler 23, Strážnický 11, Bubák 10, Ondráček 8, Vencálek 7, Šafránek 5, Zezula 5, Malec 4, Růžička 4, Vavřínek 2, Veselý 2, Pospíšil. Fauly: 25. Trestné hody: 20/13. Trojky: 6. Po čtvrtinách: 18:20, 39:29, 59:37.

Do odvety Meziříčští nastoupili jen se sedmi hráči, což se ukázalo být rozhodující. „Dva jejich kluci nemohli přijet, využili jsme toho a po výborném nástupu do druhého poločasu už bylo oběma stranám jasné, že postoupíme my. Dokud ale soupeř mohl, měli jsme s ním problémy,“ podotkl Šilhart.

Ze svého týmu vyzvedl Seidlera, jenž zatížil hostující konto 23 body. „Michal se v sobotu trápil. Hodil to ale za hlavu a v neděli předvedl to, co po něm dlouhodobě na obou polovinách hřiště chceme,“ těšilo Petra Šilharta. K oběma utkáním dodal: „Hrozně nám pomohla šíře a kvalita naší lavičky. Někteří kluci nebyli ve své kůži, ale ostatní je dokázali zastoupit.“

Konečný stav série: 153:113, postupuje BK Vlci Žďár nad Sázavou.