Muži A - Žďár vyhrál na VŠB i v Hladnově

O desáté výhře v řadě rozhodl pět vteřin před koncem 

Slezsko dobyto. Muži zvládli těžké duely o vedení ve druhé lize mužů – skupině C. Proti ostravským celkům VŠB a Hladnovu se podle očekávání hodně nadřeli, výsledky překlápěli ve druhých poločasech. V obou utkáních šlo o přímý střet o první místo, a jak to tak v podobných případech bývá, hrál se hlavně bojovný basketbal. „Do Ostravy jsme odjeli bez tří rozehrávačů, šlo o velký zásah do mužstva, přesto se s tím kluci poprali, za což zaslouží velký respekt. Proti VŠB šlo o vyloženě obranné utkání. S Hladnovem jsme stáhli třináctibodové manko, devět sekund před koncem jsme prohrávali o bod, ale koncovka patřila nám. Výhry nám opět zvedli sebevědomí,“ řekl po desátém vítězném zápase v řadě trenér Petr Šilhart.

Další výzva čeká na jeho tým v neděli 11. února, kdy do Žďáru dorazí druhá Karviná. Zápas začíná v hale na Bouchalkách v 10 hodin.

VŠB OSTRAVA – ŽĎÁR N. S. 53:63

V prvním poločase se hosté dopouštěli více chyb, než bývá obvyklé. „Trošku jsme se na hřišti bez klasického rozehrávače hledali, ale postupně se to zlepšovalo, snažili jsme se hrát jednodušeji. Trochu nám pomohlo, že se příliš nedařilo ani domácím,“ zamýšlel se Šilhart.

Po přestávce Žďárští rychle smazali mírný náskok Ostravy a začali být lepším týmem. „VŠB hrálo téměř celý druhý poločas jednu akci a naše obrana se proti ní neustále zlepšovala. Půdu pod nohama nám dodal i hostující pivot Mrkva, který se rychle vyfauloval, a měli jsme o starost méně. V poslední čtvrtině jsme šli do trháku a domácí už se na nic nezmohli,“ těšilo Šilharta.

Pro VŠB, která vstoupila do soutěže podobně špatně jako Žďár, šlo o teprve druhou porážku z posledních deseti utkání. „Udržet domácí VŠB na 53 bodech je skvělá vizitka naší defenzivy, týmová obrana dnes rozhodla,“ uzavřel kouč Petr Šilhart.

Body: Bubák 23, Seidler 12, Šafránek 10, Růžička 7, Vencálek 5, Ondráček 2, Pospíšil 2, Kazda 1, Malec 1, Socha. Fauly: 22:20. Trestné hody: 22/11 – 28:24. Trojky: 4:3. Po čtvrtinách: 18:14, 30:26, 41:41.

HLADNOV – ŽĎÁR N. S. 77:81

Hladnov, který v letošní sezoně jako jediný uspěl v hale na Bouchalkách, se mohl dotáhnout v počtu proher na vedoucí Žďár. To se mu ale v dramatickém střetnutí nepodařilo. „Hladnov je trochu jiný tým než VŠB. Měli jsme proti němu výškovou převahu, dlouho se nám jí ale nedařilo využít. Domácí měli deset podobně vysokých hráčů a ve svém středu mají velkou individualitu v podobě rozehrávače Jana Stehlíka, jenž nám nasázel 37 bodů. Věděli jsme, že nám body dá, důležité ale bylo pokrýt jeho spoluhráče. A to se nám povedlo skoro dokonale,“ chválil Šilhart fakt, že nikdo další nedosáhl na dvouciferný počet bodů.

Vlci z Vysočiny zachytili začátek, ve druhé čtvrtině však pohořeli a rázem ztráceli 13 bodů. Ve druhém poločase se karta začala obracet. Žďár se začal prosazovat hlavně z podkošového prostoru nebo bodoval z čáry trestného hodu, kde se dařilo Malcovi. Dvě důležité trojky přes obránce si připsal Seidler. „Oproti zápasu na VŠB měli rozhodčí zcela odlišný metr. Při vniku do koše pískali skoro všechno, pro obě strany bylo těžké se s tím vyrovnat. V závěru třetího hracího období jsme stáhli manko na tři body, ale pak jsme zbytečně inkasovali, dostali dvě technické chyby a rázem to bylo zase o devět,“ vzpomínal kouč na krušné chvilky.

„Tento moment nás ale asi nakopl, protože jsme se hrozně zvedli v obraně a tři minuty před koncem šli do vedení o dva body. Skóre se pak až do konce utkání přelévalo na obě strany. Devět sekund před koncem nám Stehlík dal koš. Po oddechovém čase jsme zahráli nakreslenou akci, domácí jednoznačně faulovali Bubáka a začali se čertit, na což sudí zareagovali technickou chybou. Tento moment utkání rozhodl a myslím si, že zápas výrazně ovlivnil. Místo poslední střely museli domácí znovu faulovat a Bubák všech pět šestek proměnil,“ osvětlil Šilhart napínavou koncovku.

Body: Bubák 34, Seidler 19, Malec 9, Pospíšil 8, Šafránek 8, Vencálek 2, Růžička 1, Kazda, Socha. Fauly: 29:22. Trestné hody: 24/16 – 47/32. Trojky: 7:3. Po čtvrtinách: 22:19, 41:28, 63:54.

Další výsledky 15. a 16. kola: Hladnov – Podolí 83:53, Karviná - Lipník 103:45, SA Brno – Šumperk 83:76, Černá Pole Brno – Krnov 105:69, VŠB Ostrava – Podolí 78:87, KarvináVal. Meziříčí 82:71, SA Brno – Krnov 82:55, Černá Pole Brno – Šumperk 77:84.