Muži A - Vrchol roku je tady.

Vrchol roku je tady. Muži o víkendu vstoupí do play-off s Hladnovem

Konec čekání na soupeře pro čtvrtfinále play-off, basketbalisti Žďáru nad Sázavou už znají jméno svého soka. Vítěz druhé ligy mužů – skupiny C se střetne s osmým Hladnovem. Čtvrtfinále na dva zápasy (rozhodne rozdíl ve skóre) se hraje v sobotu od 15.00 v Ostravě, v neděli se přesune na žďárské Bouchalky, odveta začíná v 15.30.

Ostravané měli skvělou první polovinu sezony, ještě na začátku prosince ligu vedli, zdobila je bilance 7/2. Od té doby ale vyhráli pouze tři zápasy a ligu uzavřeli s vyrovnaným poměrem 10/10. „Jde o velmi nevyzpytatelný tým, který se opírá o střelce z dálky. Pokud mají svůj den, těžko se zastavují. Klíčovým hráčem soupeře je rozehrávač Jan Stehlík, jenž má za sebou několik let v extraligových barvách. Jeho přednosti známe, nasypal nám 20 a 37 bodů a body nám určitě zase dá, ale musíme mu jeho hru co nejvíce znepříjemnit. Naší výhodou bude výšková převaha,“ říká žďárský trenér Petr Šilhart.

Bilance obou týmů byla v základní části vyrovnaná. Hladnov vyhrál 21. října ve Žďáře 77:68, šlo o jedinou porážku Žďáru na domácí palubovce. V odvetě se radovali Vlci, na konci ledna uspěli v Ostravě po velkém obratu a šťastném závěru 81:77. „Pokud se podívám na oba zápasy, Hladnov v nich po většinu času vedl. Už kvůli tomu nesmíme absolutně nic podcenit, pohled na tabulku je zcela zkreslující. Hraje se jen na dva zápasy, stačí chvilka nepozornosti a celou sezonu můžeme hodnotit negativně. To si musí každý hráč uvědomit. Šance vidím 50 na 50,“ upozorňuje kouč.

            Žďár se chce opírat zejména o týmový výkon. „Po dlouhé době bychom měli být kompletní. Naši největší sílu proto vidím v šíři našeho kádru a ve zkušenostech z těžkých zápasů. Všichni se na vyřazovací boje těší, je to vrchol roku, skončit už v neděli nikdo nechce. Klíčem k úspěchu bude týmové pojetí na obou polovinách hřiště,“ má Šilhart jasno a dodává: „Chtěli bychom naše diváky požádat, aby nás přišli podpořit v co nejhojnějším počtu. V neděli hrajeme v netradičním čase od 15.30, jejich podporu budeme potřebovat.“

SYSTÉM PLAY-OFF
Čtvrtfinále i semifinále play-off se hraje s moravskými týmy ze skupiny C na dva zápasy doma a venku na rozdíl ve skóre. Žďár má jistotu, že bude hrát odvetu doma, takže případné prodloužení uvidí jeho fanoušci. Pokud by se Vlci dostali až do finále, tři druholigové skupiny A, B, C se v něm prolnou a Žďár by nastoupil s horším finalistou ze skupiny B na dva vítězné zápasy. První a případný třetí duel by odehráli Vlci doma. Z celého play-off vzejdou tři postupující, kteří dostanou právo startovat v baráži o první ligu, kde se poperou s 19. týmem první ligy (pravděpodobně UP Olomouc) o dvě postupová místa.