Mistryně U11! Vlčata přivezla zlaté medaile po šesti letech

Nejmladší minižákyně Basketbalového klubu Vlci Žďár nad Sázavou vyhrály republikový šampionát kategorie U11 v Ostravě. Svěřenkyně trenérky Věry Stočkové na Národním Finále skvěle reprezentovaly klub, město i region a hlavně zažily tři dny, na které nezapomenou do konce života.  Žďárská Vlčata naposledy přivezla zlato před šesti lety. Skvělý ostravský víkend podtrhli nejmladší minižáci U11, kteří po dobrých výkonech obsadili 6. příčku v zemi.

Kudy vedla cesta k úspěchu?

Cestu za zlatem odstartovala pro minižákyně utkání v Oblastním přeboru Jižní Moravy. Vlčata procházela soutěží bez ztráty kytičky, narazila jedinkrát v sezoně, v prosinci dvakrát padla v Blansku. „Šlo o jediného soupeře, který byl na naší úrovni. Ty dvě porážky nás nakoply, abychom pracovaly na zlepšení individuálních činností. Holky měly vysokou účast na trénincích, což je základní předpoklad úspěchu,“ ohlédla se zpětně asistentka trenérky Pavla Blažejovská.

Od té doby šla výkonnost Vlčat strmě nahoru. Už v kvalifikaci na Národní Finále předvedla obrovský posun v obraně, kde nedostávala snadné koše. V dvojutkání se silným Blanskem, které by se ani mezi nejlepšími neztratilo, Žďár oba duely s převahou vyhrál a užil si první postupové oslavy.

Nečekaně hladký postup

„Do Ostravy jsme odjely s pokorou, ale zároveň s obrovskou touhou nechat na hřišti všechno. Zároveň jsme chtěly nasbírat spoustu zkušeností a porovnat se se zbytkem republiky. V hlavě jsme žádné jiné cíle neměly.  Ve skupině nás vysoké výhry překvapily, ale holky se ve všech zápasech předvedly ve skvělém světle. Ani na vteřinu nepolevily v koncentraci a tvrdě si šly za svým snem. Jejich přístup nám otevíral cestu k rychlým protiútokům, z nichž jsme soupeřky porážely rozdílem třídy,“ ohlédla se základní skupinou Pavla Blažejovská. Její slova dokládají výsledky 94:26 a 103:45.

Play-off

V sobotu čekal na Vlčata klíčový duel šampionátu. „Před čtvrtfinále s Litoměřicemi jsme na holkách neviděly žádnou nervozitu, až jsme z toho byly sami nervózní,“ přiznala asistentka trenérky Lenka Rosecká a pokračovala: „Holky prostě nastoupily na hřiště a od začátku šlapaly na 100 procent. Hrály skvěle a rychle bylo jasné, že budou bojovat o medaile.“

Ve večerním semifinále vyzval Vlčata Benešov, který rovněž procházel turnajem bez zaváhání. „Po hráčkách jsme před zápasem chtěly, aby se nedívaly na to, že hrají o finále, ale pokračovaly v tom, co je do té doby zdobilo. Hrálo nám do karet, že jsme od začátku vedly a mohly jsme hrát s čistou hlavou. V poločase to bylo 31:18. Utkání jsme zlomily fantastickou 3. čtvrtinou, po které jsme vedly 56:25. Všichni měly po zápase obrovskou radost a už jsme se těšily na neděli,“ vzpomínala asistentka trenérky Kristýna Lacinová.

Zlatá tečka

Ve finále se Vlčata střetla s ambiciózní Slovankou Praha. Tým z české metropole vypadal hned od úvodu zaskočeně z toho, že rychle nevedl jako v předchozích zápasech. Stála za tím perfektní obrana Žďáru, která nutila soupeřky ke střelám a chybám, na které nebyly zvyklé. V útoku je zlobila nakonec nejužitečnější hráčka turnaje Andrea Jurašek, kterou trenéři vybrali i do All Stars turnaje.

„Ve druhé čtvrtině se hlavně bojovalo, moc košů nepadlo. Hlavní bylo, že jsme udržely náskok. O přestávce jsme vedly 22:17. Klíčová byla třetí osmiminutovka, v níž jsme díky rychlým brejkům odskočily na 15 bodů - 38:23. Před poslední čtvrtinou zkoušeli trenéři Slovanky možné i nemožné a v tu chvíli přišlo naše malé zakolísání. Slovanka po rychlých koších stáhla na 38:29, zbývalo šest minut. Holky, kterým druhá čtvrtina výsledkově nevyšla podle jejich představ, se do toho nepustily s takovou vervou. Měly to v hlavě. Po oddechovém čase nás nastartovaly dva koše Anielky. Když jsem viděla, jak se třeba Viky, která pro zranění málem do Ostravy ani nejela, rvala, tušily jsme, že už to klapne,“ sypala ze sebe evidentně dojatá trenérka Věra Stočková a ještě v emocích chválila: „Klobouk dolů před celým týmem. Musím vyzdvihnout i rodiče, kteří nás celé tři dny maximálně podporovali a v hale vytvořili skvělou atmosféru. Všichni potvrdili naše heslo, se kterým jsme šly do finále: Síla Vlka je ve smečce a síla smečky je ve Vlkovi.

ZÁKLADNÍ SKUPINA
VLČATA ŽĎÁR – STUD. PARDUBICE 94:26

Nejlepší hráčka Žďáru: Lucie Urbanová

VLČATA ŽĎÁR – DBaK PLZEŇ 103:45
Nejlepší hráčka Žďáru:
Adéla Vampolová

ČTVRTFINÁLE
VLČATA ŽĎÁR – LVICE LITOMĚŘICE 55:22
Nejlepší hráčka Žďáru:
Andrea Jurašek

SEMIFINÁLE
VLČATA ŽĎÁR – BC BENEŠOV 69:41
Nejlepší hráčka Žďáru:
Lucie Imramovská

FINÁLE
VLČATA ŽĎÁR – SLOVANKA PRAHA 46:31
Nejlepší hráčka Žďáru:
Viktorie Rosecká

Sestava Žďáru na Národním Finále: 1. Viktorie Rosecká, 2. Lucie Urbanová, 3. Lucie Imramovská, 4. Andrea Jurašek, 5. Lucie Bílková, 6. Eliška Knoflíčková, 7. Ema Pelikánová, 8. Alžběta Synková, 9. Kateřina Mokrá, 10. Simona Majerová, 11. Adéla Vampolová, 12. Elen Kučková, 13. Beáta Litochlebová, 20. Aniela Karlová. 
Trenérky: Věra Stočková, Pavla Blažejovská, Lenka Rosecká, Kristýna Lacinová.

INDIVIDUÁLNÍ OCENĚNÍ VLČAT
All Stars turnaje:
Andrea Jurašek
Nejužitečnější hráčka (MVP) turnaje: Andrea Jurašek

Autor: Jiří Bubák      Foto: Pavel Netolička