Minižáci U13 vstoupili do CEYBL úspěšně

Uplynulý víkend byl milník pro kluky z minižákovského týmu U13, ale svým způsobem i pro klub ždárských vlků. Minižáci se zůčastnili prvního turnaje CEYBL (Central European Basketball League), mezinárodní ligy, kterou hrají týmy z celkem 5ti zemí centrální evropy. Je to další meta, o kterou jsme v rámci sportovního programu klubu usilovali a letošní pilotní účast týmu U13 otvírá dveře do budoucna. Už v příští sezóně plánujeme kromě účasti v CEYBLu i pořádání některého z turnajů soutěže ve Žďáře nad Sázavou. 

Pojďme se ale podívat na účast minižáků na turnaji CEYBL v polském Walbrzychu, který proběhl od 19.-21.1. 2024.
(fotogalerii z turnaje najdete na konci článku, nebo na oficiálních stránkách CEYBL.eu)

Kluci reprezentovali klub jak se patří na basketbalové palubovce i mimo ni. Žďárští vlci vycenili tesáky i za českými hranicemi. V průběhu 3 dnů sehráli kluci celkem 5 utkání, přičemž ve 3 z nich dokázali zvítězit a dvakrát odcházeli poraženi. Kromě samotných utkání, museli zvládnou i cestování, aklimatizaci na místě, spoustu nových vjemů z okolí atd. Především se velmi rychle museli adaptovat na "jiný basketbal". CEYBL se totiž hraje podle pravidel FIBA a ve hře se tak kluci potkávali i se situacemi, které pro ně často byly zcela nové. Průběžné střídání bez omezení, odstupovaná obrana, bez omezení na která jsou kluci zvyklí z minižákovských soutěží ČBF, celkově takticky jiné pojetí hry od zahraničních týmů, jiné přístup ze strany rozhodčích (přísnost na technické přestupky a naopak větší benevolence v osobních soubojích).....toto vše a další věci museli kluci vstřebat a samozřejmě to mělo vliv na naši hru, soustředění, sebevědomí. 

I tak kluci předvedli, že basketbal hrát umí. Především tradiční lídři týmu - Otta, Zdenda, Dave, Tomáš dokázali se soupeři nejen držet krok, ale často je i přehrávat. Díky svým dovednostem, herní inteligenci a intenzitě se kterou na hřišti hrají. Ostatním hráčům trvala adaptace někdy déle někdy méně, ale i oni si odehráli svoje a byli důležitými hráči týmu. Kluci tak v některých situacích zjišťovali, že ne vše co si mohou dovolit v utkání oblastního přeboru si mohou dovolit při náročnějších utkání CEYBLu, ale také že některé věci fungují a platí i v těchto utkáních.  Právě pro to pomyslené "nastavení zrcadla" byl turnaj ve Walbrzychu skvělou zkušeností. 

Jak se klukům dařilo můžete podrobně projít na oficiálních stránkách CEYBL - turnaj Walbrzych k dispozici jsou kromě výsledků také základní statistiky, záznamy jednotlivých utkání, nebo třeba videa z tiskových konferencí, které následovali po každém utkání turnaje.

Tiskové konference po utkáních:

vs. Sokol Pražský
vs. Basketpoint FM
vs. Orlen Akademia BM Stal
vs. Korona 1919 Krakow
vs. Gornik Walbrzych. .....včetně krátkého shrnutí celého turnaje

Mimo samotnou palubovku a basketbal jsou tu pak samozřejmě také ty tři dny s kamarády na hotelu v cizím městě. Spousta legrace, pošťuchování a zkoušení co ještě trenér zvládne a co už úplně ne. V rámci společného programu a regenerace kluci vyrazili do místního aquacentra (kde strávili většinu času na tobogánech a ve výřivce, takže OK), sledovali utkání soupeřů v průběhu turnaj a samozřejmě že několikrát vyrazili do místního supermaketu. V neposlední řadě společně hráli karty, deskové hry atd. aby "nemuseli pařit" mezi utkáními na mobilu. 

Kluci si turnaj jako takový užili. Jak se promítnou nové zkušenosti do tréninku a jejich hry, záleží především na nich. Turnaj ukázal silné i slabé stránky jednotlivých hráčů i týmu. Lednový turnaj CEYBL by tak pro nás všechny měl být především zkušeností, z části inspirací a pro kluky, tým i trenéra výzvou do budoucna. Jako tým jdeme správný směr a věci máme ve svých rukách. 

Tradiční poděkování směřujeme samozřejmě i rodičům, kteří za námi do Polska přijeli. Jejich podpory si všichni vždy vážíme. 

Další turnaj CEYBL čeká kluky už 15.-18. února 2024. V mezidobí pak ještě turnaj OP ČBF na v Uherském Brodě, kde se utkáme mj. s brněnskými Skokany a domácím Spartakem.