Milyen volt Coufy Budapesten - Interview

... aneb "Jak byl Coufy v Budapešti". Zajímavý rozhovor na téma EYBL, spolupráce s GBA JH, individuální výkon v týmu a také trochu o cestě vlků. O svůj pohled na nedávno odehraný turnaj v Maďarsku a také na aktuální sezónu kadetů se podělil Ondra Coufal. 

Ondro, absolvoval jsi v dresu GBA již druhý turnaj EYBL. Jak by jsi tyto turnaje charakterizoval nebo přiblížil? 
Myslím si, že EYBL patří k nejkvalitnějším turnajům pro všechny kategorie v celé Evropě. Člověk se dozví, jak se hraje basketbal v jiných zemích a naučí se spoustou nových věcí.

A jak je vnímáš z tvého pohledu?
Turnaj pro mě byla skvělá zkušenost. Zároveň jsem rád, že jsem se mohl podívat do hlavního města Maďarska. Soupeři nebyli vůbec lehcí a spousta z nich hrála výborný basketbal. Bohužel se turnaj nevyvíjel podle našich představ a nehráli jsem jak jsme chtěli. Naši důležití hráči neplnili jejich role co od nich bylo potřeba a jako tým jsme nebyli vůbec sehraní.
Turnajů se účastníš s týmem GBA JH, podle statistik i herního projevu tvoje role není okrajová. Jak ji vnímáš Ty osobně?
Do turnaje jsem nastupoval jako outsider v týmu. Svoje minuty jsem však nepromarnil a trenér brzy pochopil, že dobře braním a vím co na hřišti dělat. Postupem turnaje jsem začal dostávat více a více minut, až jsem se dostal do základní sestavy. Na druhé části jsem dostával obrovskou porci minut, když jsem ve vyrovnaném zápase s prodloužení hrál téměř celý zápas. Ke konci turnaje se nám zranili dva klíčový hráči, což nám udělalo velké problémy. V týmu se cítím dobře, hráči mě brali jako důležitou součást týmu, i dobrého kamaráda. 

Zkus pro čtenáře porovnat hru na turnajích EYBL a v dorostenecké lize kadetů ČBF…
Hráči na turnaji byli určitě dynamičtější a energičtější, největší rozdíl mně však přišel v chytrosti hráčů. Hráči rozpoznali, který obránce je nejhorší a kdo je nejlepší střelec, na koho se vyplatí hrát pick and roll a na koho zase 1 proti 1. Také šlo vidět, že spousta týmů byla výborně sehraná a věděla co přesně druhý hráč udělá.

Pojďme do klubu a k sezóně kadetů v DL - tým, hra, dosavadní průběh…
Naše sezona zatím probíhá podle představ, prohráli jsme sice trochu zbytečně pár zápasů, ale i soupeři předvedli v těch utkáních svoji kvalitu. Myslím, že náš tým kadetů je teď na velkém rozvoji, dostali jsme se do fáze, že děláme věci, které chceme dělat. Teď už je však čas soustředit se další část sezony a naší budoucnost.
Co Tě tedy čeká dál s ostatními vlky v DL??
Zanedlouho nás čeká nadstavba, ze které můžem postoupit do kvalifikace o extraligu. Nemáme tam vůbec lehké soupeře, ale se správnou koncentrací a nasazením nebudeme mít problém týmům konkurovat. Postup do extraligy by pro nás i pro celý klub hodně znamenal, ale máme před sebou dlouhou cestu.
 

European Youth Basketball League - soutěž pro mládežnické týmy primárně v kategoriích U14 - U19, turnajů se účastní mládežnické týmy z celkem 33 zemí. Základních fáze soutěže probíhá v divizích. Tým GBA se tak při některých z turnajů potká s týmy z Německa, Španělska, Slovenska, Rumunska nebo Maďarska a také s pražským USK.