Lítý, statečný a vyrovnaný boj zdravého jádra žen v play-off

Ženy: 2. liga žen - 2022/23

V play-off 2. ligy se žďárské ženy utkaly s Brandýsem nad Labem, který ve skupině B skončil na 2. místě a s nímž v sezóně venku sice naše ženy neuspěly větším bodovým rozdílem, ale doma prohrou o pouhých pět bodů ukázaly, že je to rozhodně hratelný soupeř.

BK VLČICE ŽĎÁR – BK BRANDÝS NAD LABEM 52:59 (9:17, 20:34, 30:48)
Do tohoto letošního play-off jsme vstoupily v sobotu před domácím publikem v obědovém čase 11:30. Nejednalo se o zrovna lukrativní čas, takže navzdory tomu, že se informace o našem utkání dostala na pozvánkový plakát, moc diváků nedorazilo. Jejich podpora nám posléze chyběla – s Brandýsem jsme totiž sehrály velmi vyrovnaný duel, v němž byly bohužel úspěšnější soupeřky.
I přesto, že jsme první minuty zápasu musely dotahovat bodovou ztrátu, entusiasmus nám rozhodně nechyběl, ačkoliv nás bylo jen osm. Po celou dobu klání jsme se rvaly o každý balon (což zdobí naši hru daleko intenzivněji v posledních utkáních) a v obraně šlapaly na nohách a šikovně si vypomáhaly proti výškové převaze protihráček.
V útoku se nám těžko dostávalo do dobrých střeleckých pozic a podle toho také vypadala úspěšnost naší střelby. Výhoda domácího prostředí byla na naší straně, ale nepadly nám tam ani vypracované střely. S Brandýsem jsme držely krok především díky šikovným nájezdům do postavené obrany soupeřek, kam nebylo nijak lehké se probojovat. Zejména pak pod košem jsme dostávaly zabrat a schytaly dost podpásovek.
Vypjatým situacím, jež mnohdy značně dramatizovala jedna z protihráček poměrně nečestným chováním, nijak nepomáhali rozhodčí. Ti nastavili dost zvláštní rovinu posuzování jednotlivých zákroků, kdy na jedné straně se pískla sporná situace a na druhé straně ta samá sporná situace odpískána nebyla. To vedlo k naší frustraci, z níž pramenila i jedna technická chyba. Basketbal dovede být dost emotivní, nicméně, ač je to těžké, se do budoucna musíme naučit držet svoje nervy víc na uzdě a namísto rozhodčích se koncentrovat samy na sebe. To nás totiž provázelo celou sezónu.
V závěru se nám ještě povedlo ztrátu stáhnout až na konečných 7 bodů, ale kvůli trápení s proměňováním jasných pozic a trestných hodů po celou dobu duelu už nešlo s výsledkem nic udělat.
Body: Pošvicová Monika 18, Kazdová Tereza 9, Stočková Věra 9, Kopicová Lucie 8, Kuhnová Barbora 3, Blažejovská Lucie 3, Jurašek Andrea 2, Kalábová Anna
Fauly: 22:20
Trestné hody: 28/11 – 17/12
Trojky: 1:3.

BK BRANDÝS NAD LABEM – BK VLČICE ŽĎÁR 58:51 (19:12, 27:28, 45:40)
V neděli jsme do Brandýsa odjely jen v sedmi hráčkách – oproti včerejšímu dni bez Áji, která plnila své trenérské povinnosti u mladších žákyň U14. A v tomto zápase jsme od začátku ukázaly, že se jako správné Vlčice dovedeme semknout a soupeře pěkně potrápit.
Utkání bylo poněkud běhavější a vyrovnanější než předchozí den. Paradoxně tomu, že nás bylo o jednu méně, jsme zvládaly běhat do rychlých protiútoků a těžit z těchto hezkých šancí snadné body. Podobně jako v sobotu jsme bojovaly o každý míč a získávaly cenné doskoky. Poněkud zaskočený Brandýs tímto vývojem zápasu jsme tak nutily ke ztrátám, a to následně trestaly v útoku. Střelba se nám totiž dařila o něco lépe.
Protihráčky však na konci svůj mírný náskok navýšily o tři rychlé trojky a bylo vymalováno.
Body: Pošvicová Monika 15, Blažejovská Lucie 12, Kuhnová Barbora 11, Stočková Věra 5, Kazdová Tereza 4, Kopicová Lucie 2, Kalábová Anna 2
Fauly: 13:15
Trestné hody: 14/8 – 10/7
Trojky: 7:4

Těmito utkáními pro nás bohužel sezóna končí po 1. kole play-off. Nemáme se ale rozhodně za co stydět. Oba víkendové hrací dny nabídly mnoho pohledných akcí a vzhledem k tomu, že oba duely jsme odehrály bez mladších hráček jakožto zdravé jádro s věkovým průměrem 30 let, je určitě zcela na místě všem zúčastněným hráčkám poděkovat a pochválit je, že i při plném pracovním, mateřském a vysokoškolském zápřahu jsme schopné na hřišti tzv. „jezdit“, co nám síly stačí!

Děkujeme všem za podporu v této sezóně a budeme se na Vás těšit opět v září v sezóně následující!

Trenérka: Věra Stočková

Autor: Lucie Kopicová

Editor: Tomáš Vejlupek

Foto: Jiří Uchytil