Juniory čeká vrchol sezony. Na Bouchalkách hrají od pátku o extraligu

Stojí těsně před vrcholem. Stačí udělat poslední krok, ale ten bývá dost možná nejtěžší. Juniory čeká od pátku do neděle kvalifikace čtyř týmů o dvě vstupenky do nejvyšší české soutěže. O extraligu, která v nejstarší chlapecké mládežnické kategorii nebyla ve městě 22 let, si Vlci zahrají v domácí hale na Bouchalkách od 17. do 19. května.

„Právo pořádat kvalifikaci jsme si uhráli díky vítězství v dorostenecké lize. Rádi bychom téhle výhody využili," říká trenér Jan Danko, kterému dělá starosti složení týmů: „Bohužel nebudeme kompletní, ale s tím se nedá nic dělat. Na hřišti necháme všechno a pokusíme se postup urvat. Loni nám baráž vinou zranění utekla, mrzelo nás to. O to větší radost teď všichni máme, víme, kolik dřiny za tím je."

Účastníci kvalifikace o postup do extraligy juniorů U19

VLCI Žďár – 1. místo v dorostenecké lize
ORLI Prostějov – 2. místo v DL
Sluneta Ústí nad Labem - 6. místo v DL
Sojky GBA Pelhřimov - 16. místo v extralize

Do extraligy postoupí 2 nejlepší týmy

Představení soupeřů

Do města pod Zelenou horou dorazí druhý tým ligy z Prostějova a extraligový Pelhřimov. Litoměřice své právo přepustili Ústí nad Labem.

Slunetu Ústí nad Labem Vlci dvakrát potkali ve finálové skupině dorostecké ligy a v obou případech zvítězili - 101:74 a 86:107. „Litoměřice na ně převedli právo účasti v kvalifikaci. Určitě přijede velmi silný tým složený z hráčů obou družstev," myslí si Jan Danko. Ústí nad Labem k tomu hraje i extraligu kadetů, kde obsadilo 9. příčku.

I s prostějovskými Orli mají Žďárští nedávnou zkušenost. Ve finálové skupině venku prohráli 73:80, doma ale uspěli 83:67. 

Malou neznámou bude Pelhřimov. Poslední celek extraligy trénuje v Jindřichově Hradci. Tamní Basketbalová akademie má totiž v extralize U19 hned dvě družstva - GBA Jindřichův Hradec (3. místo v základní části) a GBA Sojky Pelhřimov (16. místo). Navíc jejich kategorie U17 nedávno zvítězila na MČR kadetů! V dresu Pelhřimova se objeví i žďárský odchovanec Ondřej Coufal, který letos pravidelně nastupoval v základní sestavě za Vlky ve 2. lize mužů.

Právo startovat v kvalifikaci mají ročníky 2006 a mladší. Ročník 2005 (Strážnický, Pleva, Hemza, Kužel a Beneš) už bude svým dlouholetým spoluhráčům pouze fandit z hlediště. Podobně to mají i ostatní celky, takže síla jednotlivých týmů se těžko odhaduje. "Cítíme, že tuhle šanci je potřeba využít. Ale pravda se ukáže až na hřišti. Rozhodne aktuální forma a zdravotní stav hráčů. Chceme co nejlépe reprezentovat město a klub. Toužíme dokázat, že i menší klub má díky dobrému přístupu a zapálení hráčů možnost dostat se mezi českou smetánku. Proto bych chtěl pozvat fanoušky na Bouchalky, aby nám k extralize pomohli," uzavírá Jan Danko. 

Program kvalifikace

Pátek 17.5.
17:00    Prostějov – Vlci Žďár

19:30    Pelhřimov – Ústí n. L.

Sobota 18.5.
14:00    Prostějov – Pelhřimov
16:30    Vlci Žďár – Ústí n. L.

neděle 19.5.
  9:30      Ústí n. L. – Prostějov
12:00    Vlci Žďár – Pelhřimov

Všechny zápasy se hrají v hale na Bouchalkách

Autor: Jiří Bubák