EASTER CUP 2023

Stejně jako v loňském roce se kluci a holky z basketbalového klubu BK Vlci Žďár nad Sázavou stali součástí již 9. ročníku basketbalového turnaje EASTER CUP 2023 v Klatovech, zařazeného na listinu mládežnických turnajů podporovaných mezinárodní basketbalovou federací FIBA EUROPE. Za účasti 76 týmů ze 6 zemí se tak v osmi klatovských halách v kategoriích od U11 po U16 v neopakovatelné atmosféře odehrávalo to pravé basketbalové nadšení, z kterého si všichni odnesli spoustu herních zkušeností a skvělých zážitků.

Žďárský klub měl své zastoupení v kategorii U14(2009 a mladší). Skvělého úspěchu dosáhli naše Vlčice, které se probojovaly až do souboje o medaile, ve kterém nakonec v dramatickém utkání přehrály německý TS Jahn Mnichov a z turnaje si odvážely bronzové medaile. Vlci nakonec obsadili konečné 11. místo z 16 účastníků, když dokázali z šesti utkání 3 vyhrát.
Vlci byli nalosováni do skupiny B, kde narazili na německý Niners Chemnitz B (konečné 4. místo), litevský KM Tornado Kaunas (vítěz turnaje) a TJ Sokol Kbely.

V úvodním utkání s Niners Chmenitz Vlci po ospalém úvodu převzali iniciativu, do poločasu vyrovnali hru a po prvním poločase šli do jednobodového vedení. Ještě v závěru třetí čtvrtiny drželi naději na výhru a důležité vítězství s ohledem na postup ze skupiny do horní poloviny pavouka, v poslední čtvrtině jsme ale nedokázali přes spoustu šancí ani jednou skórovat a z úvodního zápasu odcházeli poraženi. Ve druhém utkání proti litevskému KM Tornádo jsme byli hned od začátku bez šance a prohráli propastným rozdílem. Utkání jsme ale rozhodně nevzdali a po celý průběh se snažili Tornadu hru co nejvíce znepříjemnit. Vyspělá hra soupeře se spoustou taktických prvků byla ale úplně někde jinde a když litevský hráč v kategorii U14 v protiútoku zlehka zasmečoval míč odrazem z obou noh do koše, nestačili jsme zírat. Pokud jsme tedy chtěli pomýšlet aspoň na 3. místo ve skupině a snazšího soupeře do bojů o konečné 9-16 místo, potřebovali jsme v závěrečném utkání porazit TJ Sokol Kbely A. To se nám podařilo. Utkání proti Kbelům jsme zvládli výborně, Vlci hned od začátku předvedli srdnatý výkon, bojovali o každé míče a směrem dopředu byli zdravě odvážní.

BK Vlci  vs  Niners Chemnitz          54:77 (18:23,42:41,54:57)
KM Tornádo  vs  BK Vlci                 108:34 (25:8,54:14,76:26)
TJ Sokol Kbely A  vs  BK Vlci           39:65 (8:25,18:35,29:53)

Konečné 3.místo v tabulce nám ve spodní části pavouka přiřkl slovinský AKK Branik B, který obsadil po základní skupině 4.místo. V utkání jsme od začátky byli lepším týmem, na hřišti se lépe pohybovali a do poločasu zápas rozhodli. AKK utkání ale rozhodně nevzdal, o čemž svědčí snaha slovinců zastavovat vlčí ofenzivní údery i za cenu úmyslných faulů(5x). Vlci se ale nenechali vykolejit, pokračovali v nastoleném tempu a Braniku dokonce ve druhé polovině utkání nedovolil ani jednou zakončit. Výhra nás posunulo do soubojů o konečné 9-12. místo.

BK Vlci Žďár vs  AKK Branik B      76:18 (20:8,45:18,62:18)

Prvním soupeřem Vlků v boji o 9-12 místo byl BK Brandýs nad Labem. Do utkání jsme již bohužel nastupovali oslabeni o kapitána Matěje, což se v úvodu utkání na hráčích nepříjemně projevilo. První poločas jsme tak hráli odevzdaně, bez snahy bojovat o míč a odvahy prosadit se proti houževnatému soupeři. Po přestávce kluci naštěstí pochopili, že pokud chtějí uspět, musejí začít mnohem více makat, začít si věřit a vzít osud utkání do svých rukou. Najednou bylo na hřišti úplně jiné družstvo, kluci začali na hřišti bojovat a začali mohutně dotahovat. Utkání se nám již ale nepodařilo překlopit v náš prospěch i díky 20-ti neproměněným trestným hodům, které se na turnaji počítaly za 2 body.

BK Vlci Žďár vs  BK Brandýs nad Labem           47:56 (8:16,12:28,29:46)

V závěrečném utkání o konečné 11.-12. Vlci opět nastoupili proti TJ Sokol Kbely A a i napodruhé dokázali pražský celek porazit. V sestavě Vlků již pro zažívací potíže chybělo 5 hráčů a hlavní roli na hřišti tak měli především mladší kluci z U13. Do poločasu kluci dobrou obranou nepouštěli soupeře do snadných zakončení a sami se rychlou dostávali do přečíslení, které dokázali proměňovat. V závěru utkání se sice Kbelským podařilo utkání zdramatizovat, Vlci si ale vítězství pohlídali a mohli se radovat z výhry.

TJ Sokol Kbely A vs BK Vlci         28:31 (5:11,7:23,16:27)

Na turnaj jsme odjížděli s hlavní myšlenkou nasbírat herní minuty a především zkušenosti na hřišti pro Vlky, kteří s basketem teprve začínají a v průběhu sezóny nedostávali na hřišti tolik prostoru. To se nám myslím podařilo a věřím, že jsme tím kluky nadchli a dostatečně motivovali k další práci a vášni pro basketbal. Všechny kluky musím za přístup a nasazení v utkáních velmi pochválit, celý turnaj jsme si doslova užili a nasbírali spoustu herních zkušeností a zážitků! Speciální poděkování za doprovod a neustálou podporu patří i rodičům! Bez vás by to nešlo! Moc děkujeme!

Autor: Tomáš Rosecký

Editor: Tomáš Vejlupek