70.let basketbalu ve Žďáře n.S.

70.let basketbalu ve Žďáře n.S.

Žďárský basketbal slaví v letošním roce sedmdesát let své existence. V současné době funguje klub od září 2017 pod novým vedením a také pod novým názvem BK Vlci Žďár nad Sázavou. Tento název jsme zvolili proto, aby v každém evokoval soudržnost, dravost, rychlost. Nová generace hráček a hráčů má určitě na co navazovat. Vždyť za ta léta se podařilo mnoho věcí.

Například v letech 1981-1989 se dostavily úspěchy v podobě devíti medailí na celostátních přeborech, z toho dvě zlaté a další finálová umístění. Žďár jako nejlepší celek byl pověřen reprezentací ČSSR na 1. Evropském festivalu minižáků v Itálii, což byl pro kluky v té době obrovský zážitek.

Asi největšího vrcholu se žďárský basket dočkal v letech 1989-1999. Muži postoupili do I. národní ligy a následně i dvakrát do I. celostátní ligy, kterou hráli celkem 3 sezóny. Žákyně, mladší a starší dorostenky získaly celkem tři zlaté a tři bronzové medaile z Přeborů ČR, o jedno stříbro se ještě postarali žáci. Dorostenci mladší a starší obsadili navíc dvakrát čtvrtá a třikrát pátá místa v ČR. Družstvo žen v sezóně 1989/1999 bylo poprvé v historii žďárského basketbalu účastníkem extraligy. O mimořádný úspěch se postarali muži ve streetbalu (J. Šebek, J. Budňák, P. Nejezchleb, T. Tyl), když na mistrovství světa jako reprezentanti ČR získali stříbrnou medaili.

Dařilo se i v dalších letech, kdy například v sezóně 2003/2004 získaly mladší žákyně zlaté medaile na Přeboru ČR

Odchovankyně našeho klubu Eva Vítečková a Markéta Mokrošová byly dlouhou dobu členkami reprezentačního družstva ČR a i v další klubech reprezentovaly Českou republiku doma i v zahraniční. Za zmínku také stojí, že své sportovní začátky začaly ve žďárském basketbalu v případě Martiny Sáblíkové, dnes jedna z nejúspěšnějších reprezentantek ČR v historii, kdy v rychlobruslení dosahuje nepřekonatelných úspěchů.

Výše pospaného by nebylo možné nikdy dosáhnout, kdy nezačala parta nadšenců v roce 1949 budovat základy basketbalu ve Žďáře nad Sázavou, a postupně tak připravovat dlouhá léta podmínky pro rozvoj basketu v našem městě. A že je ve Žďáře basket i po sedmdesáti letech vděčíme i současné generaci nadšenců, kteří nové a nové baskeťáky vychovávají.

Dnes má klub více jak 200 členů. Snahou je, aby se tento počet zvýšil, zejména pokud se týká dětí a mládeže, kde nám bohužel některé ročníky chybí, a z tohoto důvodu nemůžeme hrát všechny kategorie, jak bychom si přáli. V následujících letech by se však tato situace mohla zlepšit. Už nějakou dobu funguje v klubu pro ty nejmenší basketbalová školička, kde se snažíme o všestranný pohybový rozvoj. V loňském roce jsme z vlastních zdrojů a ze zdrojů České basketbalové federace zafinancovali dětské basketbalové koše na vybraných základních školách a po dohodě s řediteli těchto škol probíhají pod vedením našich trenérů v rámci družin pohybové a basketbalové přípravky. Překvapil nás velký zájem dětí, a proto chceme na těchto školách s dětmi pracovat i nadále.

Více jak 45 let funguje spolupráce s partnerským basketbalovým klubem v Polsku. OBRA KOSCIAN patří k významným sportovním klubům v Polsku a naše dlouholeté přátelství nás velmi těší.

Nejen basketu ve Žďáře přeji hodně úspěchů a děkuji všem, kteří tento sport podporují.

Tomáš Martinec
předseda BK Vlci Žďár nad Sázavou 

Sdílejte článek na svém profilu, stáčí dole vybrat vaši oblíbenou sociální síť.